İki komşunun diyaloğu
Sohbet ilerledikçe evden her gece gelen gizemli tıkırtıyı sordum. Eşinden gizli çalıştığını söyledi. Eşi çalışmasına karşı çıktığı için o da eşi gece vardiyasında çalıştığında dikiş yapıyormuş.

Her gece aynı saatte üst kattan gelen tıkırtı sesi hem çok rahatsız edici hem de merak uyandırıcıydı. Üst katıma yeni taşınan komşumla bir türlü fırsat bulup tanışamamıştım. Yorucu bir günün sonunda nihayet tanıştık. Size kısaca tanışmamızı anlatayım. Ben bütün kadınların ortak derdi olan yaz temizliğini yeni bitirmiştim. Bir baktım ki yeni temizlediğim balkona yukarıdan halılar sarkıltılmış. Üst kata doğru seslenip biraz sitem ettim. O da çok üzüldü. İlk başta biraz gergin başlamış olsak da sonrasında herşey tatlıya bağlandı.
Sohbet ilerledikçe evlerinden her gece aynı saatte gelen gizemli tıkırtıyı sordum. Komşum sesin dikiş makinesinden olduğunu söyledi. Bana “Ya sen hiç rahatsız olmuyor musun? Bir çok komşu rahatsız oldu ve kapıya dayandı. Ama ben çalışıyorum, dikiş dikiyorum” dedi. “Neden gece o saatte peki?” diye sorduğumda ise eve katkı olsun diye eşinden gizli çalıştığını söyledi. Eşi çalışmasına karşı çıktığı için o da eşi gece vardiyasında çalıştığında dikiş yapıyormuş. Gündüzleri de fırsat buldukça çalışıyormuş. Makineden çıkan gürültüden dolayı bizi rahatsız ettiğini düşündüğü için de sabahları benim yerime binanın merdivenlerini temizlediğini anlattı. Kısa sürede yakın bir komşu ve arkadaş olduk. Sohbetimizin sonuna doğru “Ben aslında kötü bir şey yapmıyorum. Eşimden gizli gizli iş yapmak içime sinmiyor ama ne yapabilirim? Onun maaşı geçinmemize yetmiyor. Böyle bir yola girmemin tek nedeni geçim sıkıntısı” diyor.

İlgili haberler
Artık başkaldıran bir Mizgin var

Mizgin Ekmek ve Gül'ün değiştirdiği, Ekmek ve Gül'ü değiştiren kadınlardan biri. Onun hikayesi, bugü...

'Komşularımla düşman olmak istemiyorum'

Sincan'da kadınlar referandum sonuçlarını değerlendirdi; 'evet' diyeni, 'hayır' diyeni... Ama en öne...

Vardiyalı çalışma hem bedeni hem ruhu çökertiyor

Gece vardiyasında çalışan işçi kadınlar anlatıyor: "En büyük sorun uykusuzluk ve sinirlilik. Bu duru...