Hem kadın haklarına düşman, hem ayrımcı
Çocukları işe alınacak diye AKP’ye oy veren Afife teyze, hem erken yaşta evlilikten hem de kumadan çok çekmiş ve müftülere nikah izninin yasalaşmasından da kaygı duyduğunu söylüyor.

İl ve ilçe müftülüklerine nikah kıyma yetkisi veren ve sağlık personeli takibi olmayan doğumların sözlü beyanla nüfusa kaydını öngören yasal düzenleme Hükümet tarafından Meclise gönderildi. Tasarı Meclisten geçerse, çocuk yaşta ve çok eşli evliliğin önü açılacak, çocuk istismarcıları tespit edilemeyecek...
Sincan’da farklı çevrelerden kadınlarla bir araya gelerek tasarıyla ilgili sohbet ettik. Malum, konu hepimizi ilgilendiriyor. Sohbetimize katılan kadınlar, çocuk yaşta evliliklere ve çok eşliliğe karşı olduklarını belirtirken, çocuk istismarcılarının gereken şekilde cezalandırılması istediler. Kadınlar, yasa tasarısını “Laikliğin gereği” diye savunmaya çalışan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’a da tepkili.

AKP’Lİ EMİNE’NİN KAFASI KARIŞIK
Biri kız üç çocuk annesi Emine, fanatik AKP’li. Ama söz konusu çocuk yaşta evlilik olunca kesinlikle karşı çıkıyor. Müftülerin nikah kıyması konusunda ise kafası karışık. Emine görüşlerini şöyle dile getiriyor: “Yasayı incelemedim. Bakan açıklama yaptı, ‘Laikliğin gereği’ diye. Müftülerin nikah kıymaları da yine yasalar çerçevesinde olur diye düşünüyorum. Zaten hoca nikahı kıyılıyor. Bu konuda açıkçası kafam karışık. Benim de bir kızım var. Çocuk yaşta evliliklere ve çok eşliliğe kesinlikle karşıyım. Hele çocuk istismarcılarını duyunca tüylerim diken diken oluyor. Onlar en ağır cezalara çarptırılmalı. Bir kadın olarak bunlar kabul edilemez.”

TECAVÜZCÜLERLE EVLENDİRME ARTAR
Afife teyze çocukları işe alınacak diye AKP’ye oy vermiş. Eşi, üzerine kuma getirince, kendi deyimiyle ‘herifi boşamış.’ Afife teyzeye yasa hakkında bilgi verince sinirli sinirli konuşmaya başlıyor: “Ben çok çektim hem erken yaşta evlilikten hem de kumadan. Böyle bir yasayı kabul etmiyorum! 12 yaşında çocuk evlendirilir mi? Bir de fakirlikten kız çocuklarını dedesi yaşındaki adamlarla para karşılığı evlendirenler var. Bu yasa çıkarsa bu dedelerle hiç baş olmaz.”
Afife teyze çocuk istismarcılarının cezasız kalmasından da yakınıyor: “Kız çocukları tecavüzcüleri ile evlendiriliyor. Bu yasa çıkarsa bu evlilikler artar. Ailelere sesleniyorum kızlarınıza sahip çıkın, kim ne der diye düşünmeyin. Çocuk tecavüzcüleri, tacizcileri en ağır cezaya çarptırılmalı. Dindarlık arttı, bu olaylar da arttı!”

BU AYNI ZAMANDA AYRIMCILIK
Başbakan Yardımcısı Bozdağ’ın açıklamalarına da tepki gösteren Afife teyze, “İlkokul mezunuyum. Bildiğim laiklikte din işleri devlet işlerine karıştırılmaz. O zaman Aleviler, Müslüman olmayanlar ne yapacak? Onların nikahı da kilisede, cem evinde mi kıyılacak? Böyle düzenleme olmaz. Bu aynı zamanda ayrımcılık. Sunniler vatandaş da diğerleri ne?” diye sordu.

KADINLAR ARTIK UYANDI
MHP’li olduğunu belirten Sultan için de bu yasa “kabul edilemez”: “AKP şeriatı getirmeye çalışıyor. Birkaç kez denediler kadınlar karşı çıktı. Kadınlar birlik olmalı, hangi partiden olursa olsun, karşı çıkmalı. Gerçek laiklikte kadınlar erkeklerle eşittir. Akşama kadar işyerinde köle gibi çalışıyorum, paramı kazanıyorum. Bir de eşim üzerime hoca nikahıyla evlenecek, kızımı yaşlı adamla veya tecavüzcüsüyle evlendiricem. Düşününce kabus gibi. Bunlar olacak iş değil. Kadınlar artık uyandı. Asla kabul etmiyorum.”

BEN DE KIZIM DA KARŞIYIZ
Kuru temizlemecide çalışan Yeliz yasa tasarısına ilişkin düşüncelerini şöyle ifade ediyor: “Akşama kadar ayakta günde on saat çalışıyorum. Bu gidiş şeriata doğru. Evde de konuştum kızımla. Kadın haklarını sonuna kadar savunuyorum. Biz daha çok hak almak isterken bizi geriye çekmeye çalışıyorlar. Daha medeni olalım derken, şeriat getirmeye çalışıyorlar. İşverene köle olduğumuz yetmedi kocaya, babaya, abiye köle etmeye çalışıyorlar. Eşim evde işsiz, eve ben bakıyorum bir de üstüme kuma mı getirecek! Ben de kızım da karşı çıkıyoruz. Bozdağ’ın sözleri takiye, ciddiye bile almıyorum...”

İlgili haberler
‘Türkiye tipi’ kumalık

Türkiye'de kumalık ne zamandan beri var, neden var, kim kuma gidiyor, kim kuma alıyor, kumaların yas...

Bizim dengemizi bozmayınız

Bizi birbirimizden ayıranın, bizi birbirimize bağlayanın ne olduğunu tüm çarpıcılığı ile anlatan gün...

Mücadeleyi yükseltme zamanı!

Kadınlar, sırf giyim kuşamları, oturuş kalkışları nedeniyle şiddete maruz kaldıkları bir dönemde bu...