Hayatlarımızdan, haklarımızdan vazgeçmediğimiz bir yıl olsun
‘Böyle bir zamanda daha fazla yan yana durmaya ihtiyacımız var. Hayatlarımızdan ve haklarımızdan vazgeçmeyeceğimiz bir yıl olsun. Birbirimizi yok saymayan, ötekileştirmediğimiz bir yıl.’

Sevgili kız kardeşlerim yeni bir yıla daha girdik, oldukça ağır ekonomik sıkıntıların olduğu, hak gasplarının alabildiğince yaşandığı günlerden geçiyoruz. Kadınlar olarak da, adaletsizliğin yaşandığı, kadına yönelik şiddetin artarak ilerlediği koşullarda 2019 yılını karşıladık.

İnsanların alım güçlerinin oldukça düştüğü aşikar. Pazarlardan, elimiz kolumuz dolu geldiğimiz zamanlar gerilerde kaldı. Her gün borç, yoksulluk nedeniyle canına kıyan insanların haberlerini okuyoruz.

Yılın son günü Antalya’da kestane satarak ekmek parasını kazanan baba, mangaldan artan közü üşümesin diye 15 yaşındaki oğlunun odasına koymuş. Isınsın diye koyduğu bu közün oğlunun ölümü olacağını bilememiş. Astım hastası olan oğlunun cansız bedenini sabah odasında bulmuşlar.

Evlatlarını kaybeden analara kendi kızlarımızdan, oğullarımızdan bahsedersek onların acılarına dokunur diye sevinçlerimizi bile belli etmekten çekiniyoruz, onların yaralarına dokunur diye gülümsemeye korktuğumuz zamanlarda yaşıyoruz.

Ve işte böyle bir zamanda daha fazla yan yana durmaya ihtiyacımız var. Hayatlarımızdan ve haklarımızdan vazgeçmeyeceğimiz bir yıl olsun. Birbirimizi yok saymayan, ötekileştirmediğimiz bir yıl. Bunun yolu da mücadeleyi elden bırakmamaktan geçiyor.

Bir de biz kadınların iyi ki Ekmek ve Gül gibi iyi bir rehberi ve dostu var. Nice nice insanlığın kazanacağı ve çoğalacağımız bir yıl olsun. Güzel yıllar bizimle olsun...

İlgili haberler
‘2019 kadınlar için kolay bir yıl olsun’

Metal işçisi kadınlar: Zamlar eridi, enflasyon, vergi dilimi batırdı bizi. Umarım 2019’da zamlar ger...

Bizim büyük çaremiz: Birlikteliğimiz

Görünen o ki 2019 bize daha fazla oranda iktidarın yarattığı o toz ve gaz bulutunu dağıtma, gerçekle...

Umutsuzluğun yerini dayanışma ve örgütlülük alsın

Her sohbetimizde bir arada olmanın önemini, bir arada olunca sözümüzün çoğaldığını; umutsuzluğun yer...