Genç kadınlar ‘Okulu bitirmemi engeller’ kaygısıyla sessiz kalıyor
Kampüs içerisinde konuştuğumuz kadın öğrenciler akademide yaşanan tacize karşı bir an önce önlem alınmasını talep ediyor.

Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nde geçtiğimiz aylarda bir akademisyenin öğrencisine yönelik cinsel saldırısı sonrası öğrenciler ve akademisyenler büyük bir eylem gerçekleştirmişti. Kampüs içerisinde konuştuğumuz bir kadın öğrenci, benzer taciz olaylarının yaşanmasının olası olduğunu belirterek, “Okulu bitirmemi engeller, o akademisyen olduğu için beni haksız çıkarırlar” gibi endişeler eşliğinde gelecek kaygısıyla da sessiz kalınıyor” diye konuştu. Öğrenciler buna benzer bir olayın daha önce yaşandığını da dile getirerek, “Olayın üstü okul yönetimi tarafından kapatıldı” iddiasında bulundu. Kampüs içerisinde konuştuğumuz kadın öğrenciler akademide yaşanan tacize karşı bir an önce önlem alınmasını talep etti.

‘ASIL DEĞERLERE AYKIRI OLAN CİNSİYETÇİ EĞİTİMDİR’
Öğrenciler, eğitim sistemine de eleştirilerde bulunarak, eğitimde cinsiyetçi politikaların cinsel suçlara etkisi olduğunu dile getirerek cinsiyetçi eğitimin son bulmasını istedi. “Eğitimde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” projesinin Milli Eğitim Bakanlığı(MEB) tarafından kaldırılmasının ardından Yükseköğretim Kurulu(YÖK)’nun da “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” projesini sonlandırdığına dikkat çeken öğrenciler, “Bu proje toplumsal değerlerimize aykırı diyorlar. Ancak asıl insanlık değerlerine aykırı olan bu cinsiyetçi eğitimlerle kadın bedenini aşağılayarak, ikincil göstererek, yeni tecavüzcülerin yaratılması” dedi.

‘BİRLİKTELİK BİZE UMUT VERDİ’
Okulda benzer taciz olaylarının yaşanmasının olası olduğunu belirten bir kadın öğrenci ise şöyle konuştu: “Okullar bu tür olaylara çok açık. Nedeni ise, ‘okulu bitirmemi engeller, o akademisyen olduğu için beni haksız çıkarırlar' gibi kaygılar eşliğinde gelecek kaygısıyla da sessiz kalmak”. Özelliklede sürekli tecavüzcülere, istismarcılara verilen beraat ve iyi hal indirimlerinin “Zaten bir şey yapılmıyor” noktasına getirdiğini de ifade eden öğrenciler, okulu tepkilere hatırlatarak, “Bütün bunlara rağmen bu duruma dair sessiz kalmamanın verdiği gurur ve okulda ilk defa böyle bir durum için birliktelik sağlandığı gördük, bu nedenle umutluyuz" diye anlattılar.

İlgili haberler
‘Seçme hakkını’ seçmek... Zora, zorbalığa rağmen.....

Görüyor ve biliyoruz ki bu seçimler yalnızca “Belediyeyi kim yönetecek?” seçimi değildi, şimdi artık...

Peşini bırakma!

En çok kadınlar biliyor galiba bu ülkede adaletin nasıl bir şey olduğunu. Şiddete uğradığında korkus...

Fethiye emeğiyle yeniden hayat buldu

Fethiye, küçük yaşta annesini kaybetti, eğitim hayatı sona erdi, eşini iş cinayetinde kaybetti... Am...