‘Eyleme gitmekse gideceğim, oyumu da vermeyeceğim’
‘Seçimlerde Ak Parti’nin sandık görevlisiydim, oy verdim. Çocuğuma bez bile alamıyorum. Şimdi İstanbul Sözleşmesi’ni de kaldırınca bunların gitmesi için elimden ne geliyorsa yapacağım.’

Gülnaz G. 27 yaşında. Çalışmaya 16 yaşında, tekstilde makineci olarak başlamış. Dört çocuk annesi olan Gülnaz eşi ve ailesiyle birlikte dokuz kişi aynı evde yaşıyor. Evde tek çalışan Gülnaz’ın eşi, dokuz kişinin geçimi onun aldığı asgari ücrete bakıyor.

‘ESKİ KIYAFETLERDEN BEZ YAPIYORUM’

Gülnaz, “Ben de çalışmak istiyorum. Tekstilde iş arıyorum, iş ayrımı yapmıyorum ne iş olsa yaparım çünkü çocuklarımın ihtiyacını alamıyorum, bezini, mamasını. Evdeki eski kıyafetlerden bez yapıyorum” diye anlatıyor. Ekonomik krizden dolayı işsizliğin daha da arttığı şu günlerde Gülnaz, geçinemediklerini, sıkıntılarının her geçen gün arttığını, oldukça zorlandıklarını söylüyor.

Hükümetin politikalarına oldukça tepkili: “İş bulamıyorum, elektrik, su, kirayı ödeyemiyorum. Bir kadın olarak kendi ihtiyacımı alamıyorum. Belediyenin yemek yardımından yararlanıyorum. Bir evde olması gereken en temel halı, yatak yok evimizde. Çalışmak istiyorum, iş yok. Bizi bunlara muhtaç edenler utansınlar. Seçimlerde Ak Parti’nin sandık görevlisiydim, oy verdim. Şimdi İstanbul Sözleşmesi’ni de kaldırınca bunların gitmesi için elimden ne geliyorsa yapacağım. Eyleme gitmekse gitmek, oy vermemekse oyumu da vermeyeceğim”.

Gülnaz, derneğimizden ayrılırken bundan sonra derneğin etkinliklerine daha çok katılacağının sözünü veriyor.

Fotoğraf: Tuzluçayır Kadın Dayanışma Derneği

İlgili haberler
Ekmek ve Gül Nisan 2021 sayısı

Ekmek ve Gül'ün yeni sayısında kadınlar İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararına öfkelerini dile ge...

Hoş geldin Menekşe!

Menekşe… 12 yaşında evlendirilmiş, altı çocuğuyla yıllarca şiddet sarmalının içinden bir çıkış aramı...

Gücünü Kirke’den alan kadınların hikayesi: Kadınla...

Mitolojinin tarihle harmanlanıp üzerine bir de edebi değere taşındığı Kadınlar Adası’nda, kadınların...