‘Evde eşimden sokakta herhangi birinden korkar oldum’
Tuzluçayır Kadınları Dayanışma Derneği 25 Kasım vesilesiyle serbest kürsü etkinliği yaptı, şiddeti konuştu. Kadınların ağızlarından dökülen ortak şey ise güvenli yaşamak istedikleri oldu.

İstanbul Ataşehir’de hiç tanımadığı Can Göktuğ Boz tarafından samuray kılıcıyla katledildi Mimar Başak Cengiz. Bir kız kardeşimizi daha kadın cinayetinde kaybetmek bizleri hem derinden üzdü hem de her zamanki gibi öfkelendirdi. Diğer yandan bu durum biz kadınların sokağa çıkarken yaşadığı tedirginliği daha da artırdı. Tuzluçayır Kadınları Dayanışma Derneği olarak 25 Kasım haftasında gerçekleştirdiğimiz serbest kürsü etkinliğine de yansıdı bu duygu hali. Kadınlar bu haberle artık daha da tedirgin olduklarını, sokağa çıkarken çekince duyduklarını ifade etti. Etkinliğimize katılan bir kadın, “Artık akşamları dışarı çıkmıyorum. Başıma ne gelir belli değil” derken, katılımcılardan Müzeyyen’in, “Ben iki çocuk annesiyim. Tuzluçayır’da oturuyorum. Artık dışarı çıkarken korkuyorum. Akşam markete çıktığımda bile yalnızsam ya bir tanıdığı arıyorum ya da eşimi arıyorum. Benimle konuş diyorum. Çok kötü bir duruma geldik. Güvenmiyorum, artık sokakta yürürken bile korkuyorum. Bir kadının başına ne zaman ne geleceği belli olmuyor artık. Baksanıza çaresiz birini seçtim diyor bir de utanmadan” oldu sözleri.

KIZIMIN BÖYLE YAŞAMASINI İSTEMİYORUM

Hatice isimli bir kadınsa kendi yaşadığı şiddetle birlikte paylaştı duygularını: “Eşimle henüz ayrılmadım, ayrılırsam zarar vermekle tehdit ediyor beni. Gerçekten korkuyorum. Daha geçtiğimiz gün gencecik bir kadın öldürüldü. Hem de çok canice öldürüldü. Zaten evde eşimden korkuyorum şimdi de sokakta herhangi birinden korkar oldum. Aslında herkesten korkar oldum. Bu durumu nasıl çözebiliriz gerçekten bilmiyorum. Ama çözülmesi gerek. Çünkü benim de bir kız çocuğum var. Onun böylesi bir ortamda yaşamasını ve büyümesini istemiyorum. Sokakta başına bir şey gelir mi diye sürekli tedirgin olmak istemiyorum.”

Fotoğraf: Ekmek ve Gül

İlgili haberler
Mahalledeki eylemde fısıltım sese dönüştü, ben dön...

Emine Bulut’un katledilişini protesto etmek için bir araya geldiğimiz mahalle eylemi dernek ile tanı...

‘Bir sonrakinde herkes bir arkadaşını getirsin’ di...

Korkuya, baskıya, yok sayılmaya karşı ancak yan yana gelirsek ‘iyi oluyoruz’. Bir kez daha hissettik...

Şiddete ‘Dur’ demek için dayanışmaya daha çok ihti...

Bizler sürekli şiddete mahkûm ediliyoruz, öldürülüyoruz. Hükümetin kadın düşmanı politikaları devam...