Dört koldan savaş kışkırtıcılığı işçi kadınları ikna edemedi: Ne işimiz var orada?
Sonuçta toplar, tüfekler, ağır silahlar olunca üstüne bir de ölümler gelince, metal işçisi kadınlar buna ‘harekat’ demedi, ‘savaş’ dedi.

Savaş değil, ‘harekat’ dedi birileri. Yaklaşık 9 gün sürdü. Ölüm haberleri geldi. Diplomatik toplantılar, görüşmeler, twitler gündemdeydi. Hepimiz yaşadığımız birçok sıkıntıyı unutup, her yerde bunu konuştuk.
Ancak metal işçisi kadınlar, bunu bir “harekat” olarak nitelendirmedi. Sonuçta toplar, tüfekler, ağır silahlar olunca üstüne bir de ölümler gelince, kadınlar buna “savaş” dedi.

‘BİTSİN KIZIM, BİTSİN’

Bir metal işçisi kadının evine, oturmaya davetliyiz. Evde hasta annesi var. Görünce sorduğu ilk şey “Kuzum, savaş bitti mi?” oluyor. “Ateşkes oldu, bitti gibi nine” deyince, “Bitsin kızım, bitsin. Oğlum (torunu) askere gidecek” diyor.
Medyanın savaş kışkırtıcılığı bu sefer çok işe yaramamış gözüküyor. İşçi kadınlar arasındaki sohbet, erkek işçilere nazaran daha az tansiyonla sürdü. Molalarda, “Şam’a kadar girelim” içerikli sohbetlere karşın, kadınlar arasında “Ne işimiz var orda” itirazları ağır basıyor.

‘İYİCE SIKIŞTI GALİBA...’

Hülya 30 yaşında, iki çocuk annesi bir metal işçisi. Evde kocasıyla sohbetini aktarıyor. Eşi, “Reis iyice sıkıştı galiba” diyormuş. “Her yerde ‘Şu kadar terörist öldü, şurda şehit var’ diye galeyana getirmeye çalışıyorlar, ama bu iş Tayyip’in artık bu işi yapamadığını gösteriyor” diye konuşuyor.
Kardeşi harekata uzman çavuş olarak katılan bir işçi kadın da günlerce ağladığını belirterek, bir an evvel bitmesini istediği “harekat” için daha fazla konuşmak istemiyor.

‘ŞİMDİ KİM, NE KAZANDI?’

Harekatın son günlerinde ve Amerika ve Rusya ile görüşmelerden sonra kafalarda karışıklığın daha da artığı görülüyor. “Şimdi kim, ne kazandı?” sorusu herkesin kafasında.
25 yaşındaki bir metal işçisi olan Ebru, “Bu savaşta herkes kazandığını iddia ediyor ama mantıken biri kazanıyorsa birinin kaybetmesi lazım. Peki, kaybeden kim? Çok garip. Bütün televizyon kanalları ‘Reis şunu dedi, bunu söyledi, şuraya gireriz’ diye veriyor. Ama Trump ‘İki çocuk kavga etti, ayırdım’ diyor. Çok garip gerçekten. İnsanlar öldü ama ne kadar rahat ‘Çocuk kavgası’ diyebiliyorlar.”

İlgili haberler
GÜNÜN BELLEĞİ: Çatışmaların ortasında barışın özne...

Barış ve çatışma sürecinde kadınların üstlendikleri roller nelerdi? Seslerini duyurmak için ne gibi...

Barışı çocuklara nasıl anlatacağız?

Savaşın vahşetini duyarsızlaştırıcı bir açıklıkla resmetmek yerine ‘etkileyici/hakiki’ olmanın çocuk...

‘Silaha para harcamasınlar, ücretleri artırsınlar’

“Şu anda savaşla ekonomik krizi gölgelemeye çalışıyorlar. Savaşın ve ekonomik krizin yükünü bize yık...


Sıradaki haber
AYDAN