Çocuklarımızı tembih etmekten yorulduk
Çocuk istismarı meselesini konuştuğumuz kadınların elinden gelen sadece çocuklarını sıkı sıkıya tembih etmek oluyor. Çünkü her gün duydukları haberlerin öznesi olmak istemiyorlar.

Adana’da 3 yaşında bir kız çocuğuna istismarda bulunulması ile ilgili haberler tüm Türkiye’de olduğu gibi Sincanlı kadınlar arasında da epeyce konuşuldu. Kadınlar idam, kimyasal hadım, caydırıcı cezalar gibi her yöntemi tartışıyor bu günlerde.

Biz de işçi, öğretmen, ev kadını, çeşitli kesimlerden kadınlara fikirlerini sorduk.

30 yıllık öğretmen olan Ayça toplumun kutuplaştırıldığını ve bu durumun çok tehlikeli olduğunu ifade ediyor. “30 yıllık öğretmenlik hayatımda hiç bu kadar cinsel istismarın, tacizin, tecavüzün olduğu bir dönem hatırlamıyorum. Toplum hükümet eliyle yozlaştırıldı, her gün birileri çıkıp akıl almaz bir açıklama yapıyor. Bu olayları bu kadar sık yaşamamızın sebebi bence bu. Bu tür olaylar daha caydırıcı cezalarla ve kız çocuklarının özgürleşmesi, erkek çocuklarından ayırt edilmemesi ile çözülebilir. İktidar söylemleri ve bakışı bu istismarcıları, tecavüzcüleri cesaretlendiriyor.”

Ev kadını Asiye, “Çok acı bir şey bu, ben bu konuda konuşmak bile istemiyorum” dese de “Çocuklarımıza temkinler vermekten yorulduk. Erdoğan, bu sorunu çözmek zorunda, artık yeter” diye konuşuyor.

İki kız çocuğu olan Serap da “Çocuklarımız Allah’a emanet yaşıyor” diye başlıyor söze ve devam ediyor: “Sürekli çocukları uyarıyoruz, çok yakın tanıdıklarımız konusunda bile uyarıyoruz. ‘Aman kızım biz yanınızda yokken kimseye güvenmeyin’ diyoruz. Bu da ne kadar doğru onu da bilmiyorum. İdam olmaz tabii ama kimyasal hadım konusunda emin değilim. Türkiye’deki adalete de güvenimiz kalmadı. Müebbet hapis diye atıyorlar içeri, bir de bakıyorsun bir sürü indirimden faydalanmış.”
İlgili haberler
Bu 8 Mart, başka 8 Martlara benzemiyor

Bu 8 Mart başka... Emekçi Kadınlar Günü değil de “Emekçi Kadınların Fedakarlık Günü”ne dönüştürülmek...

Çocuk istismarında büyüteçle nereye bakmalı?

Çocuğun üstün yararına sahip çıkmak, çocukların çocuk olarak kalması için mücadele etmek için, çocuk...

Çocukların çocukluğu, kadınların özgürlüğü ellerin...

Bu yazı kadınların kadına verdiği cesaret ile yazılmıştır. Her çocuk gelin benim kadar şanslı olmaya...