Savaşa ve faşizme karşı bir hemşire: Gertrud Seele
Hiçbir koşulda Nazi faşizmine karşı direnişten geri durmayı düşünmedi bile Gertrud Seele. Ölüm cezasına çarptırıldığında ise kızına iki nasihat bıraktı: Cesur ve çalışkan ol…

Berlin-Plötzensee'de 12 Ocak 1945'te idam edilen Gertrud Seele, 22 Eylül 1917'de sosyal demokrat bir işçi ailesinin çocuğu olarak Berlin’de doğdu. İlk ve ortaokul öğreniminden sonra hemşire olmaya karar verdi ve meslek eğitimi aldıktan sonra Berlin'deki Robert Koch Hastanesi'nde hemşire olarak çalışmaya başladı.

1938'deki Pogrom Gecesi (Kristal Gece) sonrası başta Yahudiler olmak üzere baskı ve zulüm altındakilere yardım etti, gizlenmelerini ve kaçmalarını sağladı.

1941 yılında kızı doğdu. Eşi savaştaydı, bir yandan çalışıyor diğer yandan da hem kızına bakıyor hem de Nazilere karşı faaliyetlerini sürdürüyordu. 1943’te kızıyla birlikte kırlık bir bölgeye sürgün edildi. Nazi karşıtlığı, Hitler'e açıkça muhalefet etmesi nedeniyle komşularının tepkisini çekti. Naziler için çöp toplayan kadınları, bırakın yapmayın, her topladığınız çöp savaşı uzatıyor diyerek pasif direnişe çağırdığı, halkı isyana kışkırttığı iddiasıyla 1944 yılında ihbar edildi ve tutuklandı. Ölüm cezasına çarptırıldı.

İdam hücresinde üç yaşındaki kızını görme arzusu yerine getirilmedi. Kızına yazdığı veda mektubu ise korundu:

“Sevgili küçük kızım Michaela! Bugün annen ölecek. Miniğim senden büyük bir isteğim var; cesur ve çalışkan biri ol, büyükanne ve büyükbabana sevinç yaşat. Baban 5 Mart l907'de Leipzig’de doğdu. Büyükannen ve büyükbaban aracılığıyla her şeyi öğreneceksin. Sana yaşam yolunda en iyi dilekleri gönderiyorum ve senden daima beni sevmeni ve asla unutmamanı rica ediyorum. Elveda, sevgili küçük kızım, uzaktan da olsa sarılıp öpüyorum seni. Umutsuz/mutsuz annen.”


İlgili haberler
GÜNÜN KADINI: Amalie Brust

Amalie Brust, Almanya’da tekstil işçisi olan bir kadındı. Nazi rejimine karşı direniş savaşçısı olan...

GÜNÜN KADINI: Doria Shafik

14 Aralık 1908 yılında doğan kadın hakları savunucusu Doria Shafik, iktidarın verdiği sözleri tutmam...

GÜNÜN KADINI: Mary Kenney O'Sullivan

Mary Kenney O'Sullivan, yaşamı boyunca kadınların oy hakkı, yoksulların barınma hakkını savundu. İşç...