GÜNÜN KADINI: Doria Shafik
14 Aralık 1908 yılında doğan kadın hakları savunucusu Doria Shafik, iktidarın verdiği sözleri tutmaması nedeniyle 1951 Şubat’ında bin beş yüz arkadaşıyla gizlice toplanıp parlamentoyu basmıştı.

Tüm dünyadaki kadınların özgürlüğü için mücadele eden Mısırlı Doria Shafik, bu mücadeleye karşılık baskı ve zorbalıkla karşı karşıya kaldı; devlet tarafından ev hapsinde tutuldu, tecrit edildi.

1908’de doğdu Doria. Mısır Devrimi yıllarında kadın hareketinin önünden koştu. Paris’te üniversite eğitimini bitirince ülkesine döndü. Çalışmak için başvurduğu Kahire Üniversitesi rektörü, “Güzel bir kadını kadrosuna alamayacağı”nı söyleyerek reddetti. Kadın dergileri çıkarttı. Nil’in Kızları örgütünü kurdu. 19 Şubat 1951’de, 1500 kadın ile birlikte Parlamentoyu bastı ve oy hakkı istedi. Bir hafta sonra Parlamento kadınların oy hakkını kabul etti. Suveyş Kanalında İngiliz askeri varlığına karşı mücadele çağrısı yaptı. Devrimden sonra Nil’in Kızları’nı siyasi partiye dönüştürdü ancak Nasır hükümeti partiyi kapattı. Protesto için açlık grevi yapınca 1957 yılında ev hapsine çarptırıldı, 18 yıl ev hapsinde yaşadı. Mısır’ın “Devrimci lideri” Nasır bile onun adının kitaplardan çıkartılmasını istediği için hakkında çok az araştırma kalmış. 1975 yılında balkondan atlayarak intihar etti.

İlgili haberler
GÜNÜN KADINI: Huda Sha’arawi

Bu evlilik Huda’ya tek bir şey öğretmişti: Baskının ve dayatmanın ne kadar dayanılmaz olduğu gerçeği...

GÜNÜN KADINI: Souha Bechara

‘İçimizdeki yangın’ filmine ilham olan, kendini devrime adamış bir kadın: Souha Bechara.

GÜNÜN KADINI: Amalie Brust

Amalie Brust, Almanya’da tekstil işçisi olan bir kadındı. Nazi rejimine karşı direniş savaşçısı olan...