Katliamın ardından kardeşlik dileği
24 yıl önce Almanya'da yaşayan Türkiyelilere yönelik ırkçı bir saldırı gerçekleştirilmişti; Solingen Katliamı. Katliamda çocuklarını kaybeden Mevlüde Nine kin ve nefrete geçit vermedi.

29 Mayıs 1993 günü Almanya’nın Solingen kentinde ırkçıların saldırıları, inanılması zor bir noktaya vardı ve Türkiyeli bir ailenin, Genç ailesinin evi kundaklandı. Bu korkunç saldırıda, Genç ailesinin beş üyesi yanarak öldü, diğerleri ağır yaralarla canlarını kurtarabildiler.
Katliamın ardından Genç ailesinin acılarını bizzat yaşayan, iki kızı, iki torunu ve bir yeğenini kaybeden Mevlüde Genç, nice çok bilmiş, çok eğitimli insanların yapamadığı veya yapamayacağı bir şeyi yaptı ve şöyle dedi: “Çocuklarımızın ölümü bizi birbirimize yakınlaştırsın. Almanla eşit tutulalım. Kin ve husumet olmasın aramızda.”
Mevlüde Genç tıpkı başka birçok kadının yaptığını yaptı ve kin ile nefreti taşıyanların düzeyine inmedi. Bu katliamı kullanmak isteyecek, her iki taraftan da, kin ve nefret taraftarlarına bu katliamı malzeme etmedi.
Mevlüde Nine herkesi, kökeni ne olursa olsun, barışçıl yaşama çağırarak tarihe geçti. Bu çabaları sonucu liyakat madalyası verildi ve yılın kadını seçildi.


İlgili haberler
10 Ekim Katliamı’nın ardından anneler anlatıyor...

10 Ekim’de barış için gittikleri Ankara’da yaşamlarını yitirenlerin yakınları anlatıyor: Adalete güv...

GÜNÜN FERYADI: Somalı annenin bu isyanını unutmaya...

13 Mayıs 2014'te Soma'da yaşanan maden katliamının ardından bir anne böyle isyan etmişti. Soma için...

Yokluğun, yoksulluğun çocukları ölüme götürdüğü ye...

Tek seçenek olan cemaat yurtlarına bilmeden evlatlarını gönderen ana, babaların yüreği yandı Aladağ’...