Alman avangart ressam Anita Rée
Avangart ressam Anita Rée'nin yaşamına ve eserlerine bir göz atalım.

Ressam Anita Rée (9 şubat 1885'te Hamburg'da doğdu, 12 aralık 1933'te Sylt'te öldü) Alman avangart ressamdı. Anita Rée, işadamı Israel Rée ve eşi Clara'nın ikinci kızıydı. Köklü Yahudi tüccar ailesi Hamburg'da nesiller boyunca çoğunlukla tahıl ve Doğu Hint malları ticareti yaptı. Anita ve kız kardeşi Emilie protestan olarak vaftiz edildi.

Anita Rée, 1905'ten itibaren Hamburglu sanatçı Arthur Siebelist'ten resim dersleri aldı. Bu alanda kedine güven duymadığından 1906'da Berlin'de Max Liebermann'dan tavsiye aldı. Liebermann Rées'in yeteneğini tanıdı ve ona ressam olarak eğitimine devam etmesini önerdi. Hamburg'da sanat alanında kadınlar için düzenli bir akademi eğitimi olmadığından, Rée 1910'a kadar Siebelist'ten eğitim aldı ve ardından Franz Nölken ve Friedrich Ahlers-Hestermann ile bir stüdyo topluluğu kurdu.

1912/1913 kışında, Rée Paris'teydi ve burada Fernand Léger'den nu çizimini öğrendi. Picasso, Matisse ve Cézanne'ın etkileri de çalışmalarında görülebilir. 1913'te Hamburg'daki Commeter Galerisi'nde bir sergide yer aldı. İlerleyen yıllarda portreleriyle tanındı. 1919'da Hamburg Secession Sanatçılar Derneği'nin kurucu üyelerinden olan Rée, sonraki sergilerde büyük ilgi gördü. Gretchen Wohlwill, Alma del Banco ve Franz Radziwill gibi sanatçılarla tanıştı. 1920'de Hamburg Sanat Derneği'ne katıldı. 1921'de Tirol'deki Pians'a bir gezi yaptı. 1922'den 1925'e kadar esas olarak İtalyan Amalfi Kıyısı'ndaki Positano'da yaşadı ve burada Yeni Nesnelliğe yöneldi.  Sadece sergiler için Hamburg'a döndü.

Eser: White Trees, Anita Rée, 1925 (WikimediaCommons) 

1926'dan itibaren yeniden Hamburg'da yaşadı ve aynı yıl bugün hala var olan GEDOK'un (Tüm Sanat Türleri Alman ve Avusturya Sanatçılar Birliği) kurucu ortağı oldu.

1929 ve 1931'de Hamburg mimarı ve şehir plancısı Fritz Schumacher tarafından yeni inşa edilen iki okulda büyük duvar resimleri yaptı ve büyük övgü aldı.

Eser: The Wise and Foolish Virgins, Anita Rée, 1930 - yıkıldı (WikimediaCommons) 

Uferstrasse meslek okulu duvarındaki resmi Nasyonal Sosyalistler tarafından tahrip edildi. Eserleri yozlaşmış sanat olarak görüldü ve yasaklandı. 1932'de Hamburg'dan ayrıldı ve Sylt'e taşındı. 25 Nisan 1933'te karalandı ve Hamburg sanatçıları tarafından "yozlaşmış üye" olarak dışlandı. Uzun süredir düşmanlık ve kişisel hayal kırıklıkları nedeniyle yapayalnız kalmıştı; tüm bunlar onu 12 Aralık 1933'te intihara sürükledi.

Eser: Otoportre, Anita Rée, 1929 (WikimediaCommons) 

İlgili haberler
GÜNÜN PORTRELERİ: 50 ünlü ressamın resimlerinden k...

Leonardo Da Vinci’den Pablo Picasso’ya 50’ye yakın ressamın gözünden kadın portreleri 2 dakikalık bi...

GÜNÜN PORTRESİ: Hale Asaf; ressam kadın, bohem ve...

Döneminin diğer sanatçılarında rastlanmayan yalınlık, şiirsellik, dram ve duygusallık ve gerçek dışı...

Hak arayışını, göçü eserlerine konu edinen ressam:...

Geliştirmiş olduğu soyut yaklaşıma rağmen, özgürlük arayışındaki insanları çalışmalarına konu eden T...