Uruguay’da iş yükü gerekçesiyle şiddet davalarına bakan mahkeme yok!
Uruguay’da kadınlar, şiddet davalarına bakmayan mahkemelere tepkili, mahkemelerin gerekçesi ise iş yükü. Kadınlar şiddet suçu yargılamalarının yapılacağı mahkemelerin kurulması için kampanya başlattı.

Güney Amerika ülkesi Uruguay’da kadınlar erkek şiddeti davalarına bakacak mahkemelere fon sağlanmamasına tepkili. Uruguay Yüksek Adalet Divanı (SCJ) önceki gün 2024’e kadar geçerli Bütçe Yasası içinde ayırdığı fonda, cinsiyet temelli şiddet mahkemelerinin kurulması için mali kaynak olmadığını açıkladı. 

Milletvekili Liliam Kechichian ise “Meclis’te erkek şiddetine karşı mahkemelere fon ayrılması talebi destek görmesine rağmen SCJ bütçe olmadığını açıkladığı için bu mahkemeler kurulmuyor” diyerek karara tepki gösterdi.

Ulusal Kadın Enstitüsü ise ülkede kadın hakları için bu mahkemelerin kurulması yönünde kampanya yürütüyor. ‘Kadına Yönelik Şiddet Yasası’ kapsamında görülen ceza davalarına çoğu mahkemenin iş yükünü gerekçe göstererek bakmadığını ve duruşmaları çok ileri tarihlere attığını belirten kadınlar, cinsiyet temelli şiddet davalarına bakacak mahkemelerin ayrı olması gerektiğini savunuyor. Enstitü başkanı Monica Bottero, “Yargı sistemi, özellikle ülkenin kırsal kesimlerinde şiddet içeren koşullarda yaşayan kadınlara güvence sağlamalıdır” diyor.

DAVA AÇILMIYOR

Uruguaylı kadın hakları aktivisti Valeria Caggiano da “Ülkenin kuzey kesimlerinden daha fazla erkek şiddeti haberleri alıyoruz. Bunlara karşı açtığımız birçok davada neredeyse aylarca duruşma bekliyoruz ya da yaptığımız şikayetlere hiç dava açılmadığını görüyoruz. Şiddet gördüğü için haklarını arayan kadınlar için bu büyük bir endişe nedeni. Bu nedenle erkek şiddetine bakan mahkemelerin kurulması için mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

Kaynak: Birgün gazetesi

Fotoğraf: Unsplash arşivi

İlgili haberler
Şiddetten kaçan göçmen kadınların hikayesi...

Göçmenler bu ülkenin bir parçası artık, birlikte yaşayacağız ve birlikte daha güzel bir hayat için m...

Kovid Güney Afrika’da kadınlar için daha çok risk...

Güney Afrika eyaleti Gauteng’de yapılan bir araştırmaya göre kadınlar kovid-19 karşısında daha savun...

ABD’de 2 milyondan fazla kadın iş aramayı bıraktı

Amerika Birleşik Devletleri’nde pandemi sürecinde 2.1 milyon kadın iş aramayı bıraktı. Sadece Aralık...


Önceki haber
Gerçek özgürlük
Sıradaki haber
GÜNÜN ŞARKISI: Soryaz