Türkmenistan'da kadınlara yeni yasak: 'dar' giyinmek, saç boyası, makyaj, estetik operasyon yasak
Türkmenistan'da kadınların artık "dar" giysiler giymelerine, saçlarını boyamalarına veya takma tırnak veya kirpik gibi aksesuarları kullanmalarına izin verilmiyor.

Türkmenistan, son zamanlarda kadın haklarını kısıtlamak için yeni yasakları uygulamaya başladı. Yeni yasaklara göre, Türkmen kadınlarının artık estetik ameliyat olmalarına izin verilmiyor. Son haftalarda birçok kadının göğüs estetiği veya dudak protezi yaptırdığı için işten atıldığı bildirildi.

Uygulamaya konan kurallara göre; kadınların artık saç boyaması, dar kıyafet giymesi, makyaj yapması, arabada ön koltukta oturması yasaklandı.  

Bu süreçte denetim mekanizması olarak polis kuvvetleri görevlendirildi.  Radio Leberty’ye konuşan bir görgü tanığı, polislerin makyajı olan kadınların makyajlarını sildirdiği ve 140 dolar ceza kestiğini ifade etti.

Bir Balkan Eyaleti sakini, memurların ayrıca kadınları sokaklarda ve toplu taşıma araçlarında dudaklarını kozmetik olarak güzelleştirip büyütmediklerini kontrol etmek için durdurduğunu söyledi. Adının açıklanmasını istemeyen kadın, "Polis, kadınların dudak dolgusu kullanıp kullanmadıklarını kontrol etmek için yüz maskelerini çıkarmalarını talep ediyor" dedi.

Yeni yasak, artık özel araç kullanan erkek sürücülerin akraba olmadıkça kadınları almasını yasaklıyor. Kadınların ön koltukta sürücünün yanında oturması da yasak.

Bu yasaklar, ülke genelinde yerel makamlar ve kolluk kuvvetleri tarafından uygulanmaya başlasa bile, son kısıtlamalar hakkında resmi bir duyuru veya açıklama yapılmadı.

Fotoğraf: Ben Paarmann/ Wikimedia Commons (CC BY 2.0)

İlgili haberler
GÜNÜN CİNSİYETÇİLİĞİ: Türkmenistan’da kadın sürücü...

Türkmenistan'da kadınlar, polislerin kendilerini durdurup gerçekçi olmayan sebeplerle ehliyetlerine...

Şiddet bedenimin ayrılmaz bir parçası gibiydi

Kadro mudur beklediğim yoksa Azrail mi bilmiyorum. Ama şunu iyi anladım ki ne hükümet, ne karakol ne...

68’den günümüze mücadelenin öznesi kadınlar

68’de de 78’de de kadınlar mücadelenin ayrılmaz bir parçasıydı, inanmışlıklarıyla, değiştirici gücün...