GÜNÜN CİNSİYETÇİLİĞİ: Türkmenistan’da kadın sürücülere ayrımcılık!
Türkmenistan'da kadınlar, polislerin kendilerini durdurup gerçekçi olmayan sebeplerle ehliyetlerine el koyduğunu ve trafikten çekmek için sebep aradığını söylüyor.

Türkmenistan’ın muhalif haber sitesi Türkmenistan Chronicles’a göre, hafta sonundan bu yana başkent Aşkabat'ta trafiğin en yoğun olduğu Bağımsızlık ve Tarafsızlık Caddeleri’nde trafik polisleri, kadın sürücüleri durdurup araçlarını arıyor.

Görgü tanıkları, “Polisler kadın sürücülere yönelik herhangi bir yasaktan bahsetmiyor, ancak araçlarını trafikten çekmek için sebep arıyorlar” diyor.

İlk yardım çantasının, yangın söndürücünün, stepnenin, krikonun ya da uyarı reflektörünün olmaması, araca el koymak için yeterli sebepler arasında. Eğer kadın sürücü aracından inmeyi reddederse de, polis bir çekici çağırarak aracı terk edilmiş araçların tutulduğu otoparka çektiriyor.

Görgü tanıkları, bazen aynı anda 20 aracın arka arkaya durdurulup arandığını ve kadın sürücülerin kenarda bekletildiğini, bu sayının günde 120’ye çıkabildiğini iddia ediyor.

Türkmenistan Chronicles’a göre bu uygulamanın amacı, kadınları araba kullanmaktan vazgeçirmek.

Ayrıca Türkmenistan Chronicles haber sitesine göre, ülkedeki kadınlar bir yıldan uzun süredir ehliyet sınavlarında ayrımcılığa uğramaktan şikayetçi.

Türkmenistan için Alternatif Haber isimli haber sitesine göre ise İçişleri Bakanı İskender Mulikow, aralık ayında devlet başkanı Berdimuhammedov'a sunduğu yıllık raporunda, kadın sürücülerin trafik kazalarının çoğundan sorumlu olduğunu yazmış ve “durumu düzeltmem için bana emir verin” demişti.

Araçların kontrolü aşamasında eşit bir yol izlemeyen ve özellikle kadın sürücüleri hedef alan uygulamalar gibi bir cinsiyetçi uygulama da 2016 yılında yapılmıştı. Türkmenistan hükümeti, devlet mağazalarında kadınlara sigara satılmasını yasaklamıştı.

Türkmenistanlı kadınlar bir yandan ülkenin içinde bulunduğu büyük yoksulluğu yaşarken bir yandan da devletin ayrımcı ve cinsiyetçi tutumuna maruz kalıyor.

Kaynak: BBC Türkçe

İlgili haberler
GÜNÜN CİNSİYETÇİLİĞİ: Pedlere sansür

Regl olan kadınlar değil, böyle notları yazabilme cüreti gösterenler utanmalı.

GÜNÜN CİNSİYETÇİLİĞİ: Cinsiyet eşitliği ödüllerini...

Birleşik Arap Emirlikleri’nde iş hayatında kadın-erkek eşitliğini destekleyen kişilere verilen cinsi...

GÜNÜN ÇAĞRISI: Cinsiyetçi kültüre karşı başka bir...

Akademide yaşanan erkek şiddeti vakalarına karşı bir araya gelen akademisyenler, ‘Cinsiyetçi kültüre...