Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi İsveç Parlamenosunda tartışılacak
İsveç’te Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine yönelik tepkiler artarken Meclis İkinci Başkan Yardımcısı Lotta Johnsson Fornarve konunun Mecliste tartışılmasını istedi.

Parlamento İkinci Başkan Yardımcısı ve Sol Parti Milletvekili Lotta Johnsson Fornarve, Türkiye’nin kadına yönelik şiddeti durdurmayı amaçlayan İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesinin parlamentoda ele alınarak tartışılmasını istedi.

İsveç’in konuyu uluslararası kamuoyunun gündemine getirmesini ve kadın örgütlerine verdiği desteği artırmasını istedi.

Aralarında Muhafazakâr Parti (Moderat) ve yabancı karşıtı İsveç Demokratları’nın da yer aldığı birçok parti, ayrı ayrı verdikleri yazılı önergelerle Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesini parlamentonun gündemine taşıdı.

Dışişleri Bakanı Ann Linde’ye Sözleşme’den çekilen Türkiye’ye karşı somut yaptırımlar uygulaması önerisinde bulundu.

Son olarak da Parlamento İkinci Başkan Yardımcısı ve Sol Parti Milletvekili Lotta Johnsson Fornarve, konuyu yazılı bir önergeyle gündeme getirerek Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesinin parlamentoda tartışılmasını istedi.

‘SÖZLEŞME EŞİTLİĞİN SAĞLANMASI İÇİN ÖNEMLİ BİR ARAÇ’

Fornarve, bundan 10 yıl önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kadınlara yönelik şiddetin durdurulmasını amaçlayan İstanbul Sözleşmesi’nin kabul edilmesi için inisiyatif aldığını ve Türkiye’nin sözleşmeyi imzalayan ilk ülke olduğunu hatırlattı.

İstanbul Sözleşmesi’nin eşitliğin sağlanması için önemli bir araç olduğu değerlendirmesini yapan Fornarve, Sözleşme’nin birçok ülke tarafından imzalandığını söyledi. Türkiye’nin Sözleşme’den çekilmesinden sonra ülkenin değişik yerleşim birimlerinde güçlü protesto eylemleri yapılmasının umut verici olduğuna vurgu yaptı.

TÜRKİYE SÖZLEŞME’DEN PARLAMENTONUN ONAYI DIŞINDA ÇEKİLDİ

İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararı alınmasının TBMM’nin bilgisi ve onayı dışında gerçekleştiğine dikkat çeken Fornarve, muhalefet partilerinin Türkiye’nin Sözleşme’den çıkma kararının iptali için mahkemelere başvurduğunu hatırlattı.

Türkiye’de kadınlara yönelik saldırıların arttığına “Sadece şubat ayında 33 kadın eşleri tarafından öldürüldü. Hükümetten olumsuz gidişatı değiştirmek için bir işaret gözükmüyor, tam tersine şiddeti ve baskıyı meşrulaştırıyor. Örneğin Kadın hakları için gösteri yapan kadın aktivistler yakalanıyor, devlet medyası ve muhafazakâr partiler tarafından kadına yönelik şiddet meşrulaştırılıyor, AKP ayrıca sözleşmenin Türk ailesinin değer yargılarını altını oyduğunu öne sürüyor” ifadeleriyle dikkat çekti.

İsveç’in Avrupa Güvenlik İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) dönem başkanlığı görevini yürütmesinin üye ülkelerde İstanbul Sözleşmesi’nin güçlendirilmesi için önemli bir işlev görebileceğine işaret eden Fornarve, Türkiye’nin sözleşmeden çekilmesinin yol açacağı sonuçlara şu ifadelerle dikkat çekti.

BİR DİZİ ÜLKENİN SÖZLEŞMEDEN ÇEKİLME RİSKİ VAR

“Sözleşmeyi imzalayan bir dizi ülkenin sözleşmeyi imzalama yerine Türkiye’yi izleme ve sözleşmeden çeklime riski var. Bu ülkelerde kadınlar ve kızlar için güvensizliği ve AGİT bölgesinde bir bütün olarak güvensizliği artıracaktır.”

Fornarve, Dışişleri Bakanı Ann Linde’ye Sözleşme’yi uluslararası toplumun gündemine getirmek ve Türkiye’deki kadın örgütlerine destek vermek için ne yapmayı düşündüğü sorusunu yöneltti.

Önergenin bu ayın sonlarına doğru parlamentoda ele alınıp tartışılması bekleniyor.

Fotoğraf: Burcu Yıldırım/Ekmek ve Gül

İlgili haberler
Kadınlar sokakta: ‘İstanbul Sözleşmesi Bizimdir’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kararı ile Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine ka...

İstanbul Sözleşmesi'nin feshine dava: Karar Anayas...

Cumhurbaşkanı kararıyla İstanbul Sözleşmesinin feshedilmesine karşı Anayasa’ya aykırı olması nedeniy...

Polonya Meclisinde İstanbul Sözleşmesi'nden çekilm...

Polonya Parlamentosunun alt meclisi, ülkenin İstanbul Sözleşmesi’nden ayrılıp ayrılmayacağını belirl...