Türkiyeli Özlem Alev Demirel, Avrupa Parlamentosu’na seçildi!
5 Yaşında Almanya’ya giden işçi çocuğu Özlem Alev Demirel Sol Parti’den Avrupa Parlamentosu’na seçildi.

Sol Parti Avrupa Parlamentosu seçiminde ilk sıradan aday olan Türkiyeli göç kökenli, Özlem Alev Demirel Avrupa Parlamentosu’na seçildi. 5 yaşında Almanya’ya gelen, şu anda 35 yaşında ve iki çocuk annesi olan Demirel, daha çocuk yaştan itibaren nereye ait olduğunu bildiğini söylerken, bir işçi çocuğu olduğunu, öğrenciliğinden beri sendikal çalışmalara katıldığını belirtiyor: “Bir sendikacı, bizzat çalışan biri ve işçi bir ailenin çocuğu, torunu olarak Avrupa iç pazarının ücret ve vergi dampingi için suistimal edilmesinden bıktım.”

Demirel, Büyükannesiyle ev temizliğine gitti, sendika sekreteri olarak çalıştı ve Kuzey Ren-Vestfalya Eyalet Meclisi üyesiydi.

Aşırı sağın ilerlemesine karşı Die Linke'nin (Sol Parti) bir cevabı olduğunda iddialı. "Göçmen bir geçmişim var, hatta siyasi bir mülteci aileden geliyorum. Ama ben sadece bir göçmen değilim, hepsinden öte, sendikacıyım, barış hareketinde çalışan, eğitim adaleti için mücadele eden ve her zaman sağın yükselişine karşı kararlı tavır alan biriyim" diyor.

Çeviren: Semra Çelik

İlgili haberler
Almanya’daki sığınmacı ve göçmen kadınlar: Bunu ya...

DaMigra yıllık konferansını göçmen ve sığınmacı kadınların çalışma yaşamına katılımı üzerine gerçekl...

Almanya’da 2018 kadınlar için nasıl geçti?

2018 yılını geride bırakırken Almanya’da da kadınların bir yılı nasıl geçmiş bakalım…

Almanya’da politikada eşitlik için yasal değişikli...

Brandenburg'da seçim yasası değiştirildi: Eyalet seçimlerinde tüm partiler eşit sayıda kadın ve erke...