Trump’tan kadın Kongre üyelerine ırkçı saldırı: Geldiğiniz ülkelere dönün
ABD Başkanı Donald Trump, Kongre’nin kadın Demokrat üyelerine ‘Geldiğiniz ülkelere geri dönün’ diyerek ırkçı saldırıda bulundu. Hedefteki kadınlar Trump’a tepki gösterdi.

Kadınların her yıl sokağa çıkarak kalabalıklar halinde Trump’a karşı tepki göstermesinin ne kadar haklı bir protesto olduğunu Trump, kadın düşmanı politikaları ve söylemleriyle her gün kanıtlıyor! Son olarak Kongre’nin kadın Demokrat üyelerini hedef alan ve “Geldiğiniz ülkelere geri dönün” diyen ırkçı açıklamalar yapan ABD Başkanı Donald Trump’a cevap yine kadınlardan geldi!

Twitter hesabından açıklamalar yapan Trump, “Geldikleri ülkelerin hükümetleri tam bir felaket olan ‘İlerici’ Demokrat Kongre üyesi kadınlar, yeryüzünün en büyük ve güçlü milleti olan ABD halkına hükümetimizin nasıl yönetilmesi gerektiğini söylüyorlar. Neden geldikleri, suça bulaşmış, tamamen çökmüş ülkelerine geri dönüp düzeltilmesi için yardımcı olmuyorlar. Sonra da dönüp nasıl yaptıklarını bize göstermiyorlar” diyerek ırkçı ve kadın düşmanı söylemlerine bir yenisini ekledi.

Trump, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin “Bu Kongre üyeleri için hızla ücretsiz seyahat ayarlamalarını yapmaktan memnuniyet duyacağını” ifade etti.

HEDEFTEKİ KONGRE ÜYESİ KADINLARDAN TEPKİ
ABD Başkanı Trump’ın Alexandria Ocasio-Cortez, Rashida Tlaib ve Ilhan Omar gibi isimleri hedef aldığı düşünülen bu açıklamaları ırkçı bulundu ve büyük tepki çekti.

Porto Riko kökenli bir anne ve babanın kızı olan Ocasio-Cortez ve Filistin kökenli bir aileden gelen Rashida Tlaib, ABD doğumlu. Ilhan Omar ise Somali doğumlu.

Trump'ın açıklamalarına tepki gösteren hedefteki isimlerden Tlaib, Trump’ın “Görevini kötüye kullanmakla suçlanması gerektiğini” söyledi.

Ocasio-Cortez, “Bizi seçen Amerika’yı kabullenememesinin üstüne, bizim sizden korkmadığımızı da kabullenemiyorsunuz” dedi.

Ilhan Omar ise Trump’ın “Beyaz milliyetçiliği körüklediğini” vurgulayarak “Gördüğümüz en kötü, en beceriksiz başkan” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Evrensel Gazetesi

İlgili haberler
Trump’ın göçmen politikası çocukları ailelerinden...

Trump’ın ‘sıfır tolerans’ politikası olarak bilinen göçmen politikasında korkunç uygulamalar söz kon...

Kadınlar Donald Trump'a karşı sokağa çıktı

ABD’nin Chicago kentinde binlerce kadın, Donald Trump’ın ‘kadın karşıtı’ politikalarına karşı sokakl...

ABD’de binlerce kadın, Donald Trump’ı protesto ett...

ABD’de binlerce kadın, ABD Başkanı Donald Trump’ın cinsiyetçi söylemlerini eleştirmek ve kadın hakla...