Trump’ın göçmen politikası çocukları ailelerinden ayırıyor!
Trump’ın ‘sıfır tolerans’ politikası olarak bilinen göçmen politikasında korkunç uygulamalar söz konusu! Göçmen çocuklar ailelerinden zorla alınıp kamplara gönderilirken ebeveynlerde hapse atılıyor.

Amerika'nın Meksika sınırındaki kaçak göçmenlere yönelik baskıcı ABD politikası, çocuklar için kötü sonuçlar doğuruyor. ABD İçişleri Bakanlığı'na göre, bir buçuk ayda yaklaşık iki bin çocuk ailesinden ayrılmış durumda. Yasadışı göçmenler sınırı geçtikten ve ABD'ye girdikten sonra çocuklarından uzaklaştırılıyor.

Donald Trump hükümetinin başlamasıyla birlikte Amerika Birleşik Devletleri’nde yasadışı göçmenlere yönelik katı politikalar artıyor. Amerika Birleşik Devletleri'ne kaçak giren insanlarla, özellikle Meksika ile olan kara sınırından giren göçmenlere yönelik katı müdahaleler söz konusu.

ABD, göçmenlere yönelik bu politikasıyla sınırda yapılan operasyonlar sonrası göçmenlerin çocuklarını ailelerinden zorla ayırıyor ve geçici olduğu belirtilen yerleşim merkezlerine yani kamplara gönderiliyor.

"Sıfır tolerans" politikası olarak belirtilen bu uygulamayla Washington'daki İçişleri Bakanlığı her ne kadar çocukların yasa dışı göçmenlerden ayrılması sırasında annelerinin bebeklerinden ayrılmadığını açıklasa da bazı ses kayıtlarında çok küçük yaştaki çocukların ağlama seslerinin ortaya çıkması ülkede tepki yarattı.

Göçmen çocukların kaderi ile ilgili belirsizlikler ve tutuklu ailelerine kavuşamamaları ülkede bir yandan protestolara sebep olurken mecliste de tartışmalara neden oluyor ancak Trump hükümeti bu uygulamada kararlı görünüyor.

Tüm bu tabloya ve çocukları ailelerinden ayıran ‘sıfır tolerans’ politikasına karşın ABD’nin birçok yerinde tepkiler çoğalıyor.

PHILADELPHIA: 'AİLELERİ BİR ARADA TUT'
Philadelphia'da, ABD Göçmenlik ve Gümrük İdaresinin önünde kitleler ‘sıfır tolerans’ uygulamasını geçtiğimiz hafta protesto etti. Konuşmacılar Trump’ın ırkçı tavrını ve göçmen ailelerin zorla ayrılmasını kınadı. Açıklamada “Trump’ın federal ajanları, göçmen bebekleri ve gençleri ebeveynlerinden uzakta tutup, aileleri parçalayarak, sınırlarımızda fiziksel ve psikolojik tacizlere sebep oluyor. Trump'ın aileleri bir arada tutmasını istiyoruz” dendi.

PORTLAND: AİLELERİ AYIRMAYI BIRAKIN!
Oregan eyaletine bağlı Portland’da da yüzlerce protestocu, Göç ve Gümrük Muhafaza Merkezi önünde buluştu. Anne babası ABD'ye göç eden Suriyeli bir kadın, “Aileleri ayırmayı bırak” diye bağırdı. Göçmen çocukları anne babalarından koparmak, onları cezaevine atmak ve anne babalarını yüzlerce kilometre uzağa naklederek hapishaneye göndermenin insani olmadığına ilişkin açıklamalar yapıldı. Kızının, kollarından acımasızca alınmasından sonra intihar eden bir baba hatırlatıldı.

NEW ORLEANS
New Orleans Halk Meclisi, çeşitli alanlardan işçiler ve New Orleans İşçi Grubu, ırkçı politikalara tepki gösterdi. Halk, ICE'nin (Amerika Birleşik Devletleri Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza)
kaldırılmasını isteyerek “Göçmenlerle dayanışma” sloganlarını attı. Beş protestocunun gözaltına alındığı belirtildi.

ULUSLARARASI AF ÖRGÜTÜ: ARİZONA ÇÖLÜ’NDE GÖÇMEN ÖLÜMÜ ARTIYOR
Öte yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMMYK), bu uygulama ile ABD'nin çocuk haklarını açık bir şekilde ihlal ettiğini söyleyerek buna son verilmesi çağrısında bulunuyor...
Uluslararası Af Örgütü de Kasım 2016 ile Nisan 2017 arasında, Arizona Çölü'nde toplam 71 mülteci ve göçmenin öldüğünü açıkladı. Bu sayı, bir yıl önceki aynı dönemde ölenlerden 28 daha fazla.
Meksika ve Amerika Birleşik Devletleri arasındaki sınır bölgesinde de çok sayıda yerel, Alman ve Amerikalı sanatçı, konser vererek milliyetçiliğe itiraz ediyor.


İlgili haberler
Çocuk bakım planı fos çıktı

Amerika’da yoksul ailelerin kazandıklarını aşan çocuk bakım ve eğitim masraflarında vergi indirimi y...

ABD’li kadınların işgücüne katılımı 2000’den bu ya...

ABD’de kadınların işgücüne katılım oranı 2000’de yüzde 60’ken 2001’de yüzde 57’ye düştü.

ABD’de yüz binlerce kadından Trump protestosu

ABD’nin New York kentinde bir araya yüz binlerce kadın, ‘Irkçı ve cinsiyetçi Trump gitmeli’ sloganla...