Çocuk bakım planı fos çıktı
Amerika’da yoksul ailelerin kazandıklarını aşan çocuk bakım ve eğitim masraflarında vergi indirimi yapılması vaadi Trump’a başkanlık getirmişti. Meğer o yoksullara indirim vaadi koca bir yalanmış!

Amerika için Trump dönemi! Siz onu “vah garibim dünya” diye okuyabilirsiniz...
Trump’ın başkanlık vaatlerinin biri de vergi indirimleriydi. Amerikan işçi sınıfının ve yoksulların büyük derdi olan yüksek vergilere ilişkin büyük bir projeye sahip olduğunu anlatıp duran Trump’ın (aslında kızı İvanka’nın) bu anlattıkları arasında “çocuk bakım masraflarından alınan vergilerde indirim yapılması” da vardı. İyi, güzel, hoş. Biz de alışığız her seçim döneminde kulağa hoş gelen “müjdelere”. Bu vergi indirimi planı şimdi devreye giriyor. Peki kulağa hoş geldiği gibi, büyük masraflar altında ezilen yoksulların ve orta sınıfların derdine derman mı? No, no, no...
Kim diyor? Yıllardır kendi çocuklarına bakabilmek için çok düşük ücretlerle çocuk bakıcılığı yapan Yolanda diyor...
Yolanda, 2012 yılında çok düşük saat ücretleriyle ölesiye çalışan fast food işçilerinin başlattığı ve bugün Amerika’daki pek çok eyalete yayılan “15 dolar mücadelesi” içinde de oldukça önemli deneyimler edinmiş bir kadın. Amerika’da yaşam koşulları ağırlaşır ve düşük saat ücretleri asgari yaşamsal ihtiyaçları karşılamaya bile yetmezken 15 dolarlık saat ücreti için verilen mücadele özellikle de düşük ücretlerle çalışan kadın işçilerin çok sahip çıktığı bir mücadele olmuş. Yolanda da diyor ki “çocuk bakım planı bir kandırmacadan ibaret.”
Hani biz de çok alışığız ya içinde ha bire “çocuk bakımı, çalışan anneler, müjde” lafları geçen projelere... Bu yazı her yerde “müjde” diye duyurulan politikaların hep fos çıkmasına adeta bir örnek. Ama önce Türkiyeli okuyuculara birazcık bilgi verelim: Trump’ın çocuk bakım planı, vergi reformu paketi içindeki bir maddede ifade ediliyor. Seçim kampanyası sırasında “işçi sınıfı ve orta sınıf ailelerin rahata kavuşması için” bu çocuk bakımına dair bir vergi kesintisi sözü vermiş, oy talep etmişti. Kızı Ivanka Trump’ın hazırladığı plan kabaca şöyleydi: 250 bin doların (çiftler için 500 bin dolar) altında kazanan ailelere 4 çocuğa kadar kazandığı ücrete oranla vergi indirimi yapacaktı. Zenginler, çocuk bakımına harcanan her bir dolar için en fazla 33 cent vergi indirim alıyorken, düşük gelirliler kazandıkları paraya ve vergi oranına bağlı olarak çocuk bakımına harcadığı her bir dolar için 8 cent indirim alabiliyor. Çünkü vergi indirimi, ödedikleri vergiye oranlı. Yani Trump’ın çocuk bakımı planlamasına göre 500 bin dolar kazanan tek çocuklu bir aile, neredeyse 2.500 dolar vergi avantajı elde edecek. Bu rakam eyaletteki asgari ücret alan bir ailenin yıllık gelirinin üç katından fazla...Yani zengine kıyak, yoksula... Neyse demeyelim onu...
Yolanda’nın kaleme aldığı bu yazı womensenews.org’da yayınlandı. Sevgili Pınar Kaya da ekmekvegul.net için çevirdi... İyi okumalar:


TRUMP’IN ÇOCUK BAKIM PLANI ÇÖZÜM GETİRMİYOR
Donald Trump geçen Eylül ayında ailelerin çocuk bakımı masrafları için vergi muafiyeti ve indirim yoluyla birikim yapabileceklerini açıklamış, bu açıklama büyük bir sevinçle karşılanmıştı. Ancak gerçek şu ki karşılayamadığınız harcamalarınız varken zaten birikim yapamazsınız!
Trump’ın planı sahip olduğumuz çocuk bakımı sistemini geliştirmeye yetecek kadar samimi ve yeterli değil.Zira plan bu ülkedeki orta ve düşük gelirli ailelerin çocuk bakımı sorunlarını gerçek anlamda dindiremeyeceği gibi bu ihtiyaçları karşılamanın yanından bile geçemeyecek. Bu plan işçi sınıfı ailelerinin muhtaç olduğu çözüm olarak görünmüyor.

KAZANDIĞIMIZ ÜCRET SADECE GÜNÜMÜZÜ KURTARIYOR
Ben Durham Kuzey Karolina’da çocuk bakımı konusunda ailelere ve özellikle annelere yardım ediyorum. Ama kendi çocuklarıma gelince bu bakım hiçbir zaman uzak bir ihtimalden öteye geçemedi. Şimdi 5, 12 ve 17 yaşında olan çocuklarıma bakabilmek için başka çocukların bakımını üstlendim. Elimden geleni yapıyorum, ancak bu alanda 13 yıllık deneyimime ve erken çocuk gelişimi üzerine ön lisans derecesi yapmış olmama rağmen hala saati 12 dolara çalışıyorum. Bu benim sadece günümü kurtarıyor.
Şu an 5 yaşındaki çocuğumun ihtiyaçlarını karşılayamıyorum ve yazın onunla yeteri kadar ilgilenemiyorum. Öğrenimini ve gelişimini destekleyecek etkinliklere göndermek yerine evde benim ya da diğer kardeşlerinin yanında tutmaktan başka bir çare bulamıyorum. Çocuklarım için daha iyisini isterdim, ancak gücüm yetmiyor.
Ülkenin birçok yerinde bir ailenin çocuk bakımı masrafı bir devlet üniversitesinin senelik ücreti kadar tutuyor. Ben ve benim gibi saati 15 dolardan az ücret karşılığı çalışan 64 milyon Amerikalı’ya, birçok eyalette asgari çocuk bakımı tutarı olan yıllık 10 bin dolara sahip olmak idrak edilemez geliyor.YALANI BIRAKALIM
Sonuç olarak Trump’ın iddialarına rağmen önerdiği çocuk bakımı planı ailemin, komşularımın, arkadaşlarımın ve faturalarını ödeyip karnını doyurmak için savaşan milyonlarca işçi sınıfı Amerikalının hayatında hiçbir şeyi iyileştirmeyecek. Şayet Trump 1,200 dolara çalışan ebeveynleri rahatlatacağını iddia ediyorsa demek ki matematiği de en az yaptığı işler kadar düzmece.
Şimdi yalanı dolanı bırakalım. Trump’ın federal vergi muafiyeti önergesi sadece çocuk bakımı için binlerce doları gözden çıkarmış ebeveynlerin işine gelecektir. Ben daha düşük çocuk bakımı masraflarını karşılayamıyorken bu birikimlerden asla faydalanamayacağım. Planının ikinci kısmı ise 1,200 dolara varan çocuk bakımı masraflarında sadece sene sonunda yapılacak indirimden bahsediyor. Benim düşük maaşıma bakılacak olursa, toplam masrafın çok küçük bir parçasını oluşturacak bu indirimden faydalanmak için sene sonundaki vergi zamanına kadar beklemek zorunda kalacağım kesin.

15 DOLAR MÜCADELESİ
İnsanca bir maaş ve sendikal haklar için sürdürülen 15 dolar mücadelesi içinde yer alan bir çocuk bakıcısı olarak, Florida’dan tutun Oklahoma’ya, ya da benim geldiğim şehir olan Kuzey Karolina’ya kadar birçok eyaletten ebeveyn ve bakıcıdan duyduğum şuydu: Trump’ın planı çocuklarımızın ihtiyaçlarını karşılamanın yanından bile geçmeyecek.

ZENGİNLERİN ÇIKARI
Bu durumda, kim gerçekten yararlanıyor bu durumdan? Tabi ki kendisi gibi zengin aileler. Trump’ın planına göre yılda yarım milyon dolardan fazla kazanan bir aileye uygulanacak vergi muafiyeti orta sınıfa ait bir ailenin alacağından 2.5 kat daha fazla. Yıllık kazandığı ücret Mar-a-Lago* üyelik ücreti bile etmeyen düşük gelirli aileler için bu haksızlık daha da büyük boyutlarda. (Mar-a- Lago, göreve geldiği günden itibaren Donald Trump'ın aksatmadan hemen her hafta sonu gittiği ve kritik kararları aldığı yer olan Florida Palm Beach'teki tatil merkezi)
Sadece ailelerin değil ülkemizin de çocuk bakım sisteminde gerçek anlamda bir düzeltmeye ihtiyacı var. Uygun çocuk bakım sisteminin olmayışı Amerikan iş dünyasını da olumsuz etkiliyor. Çocuk bakımı zorluklarından ötürü işçilerin işe gitmemesinden kaynaklanan yıllık ortalama 3 milyar dolarlık bir kayıp söz konusu. Ve en önemlisi, çocukların özellikle hayatları boyunca öğrenmeleri için sosyal beceri kazandıkları ve erken beyin gelişiminin temelini oluşturdukları bu hayati yıllarında hepimizin çocukları nitelikli bir bakımı hak ediyor. Ama bundan yoksun kalıyorlar.
15 dolar savaşında çocuk bakıcıları bütün orta ve düşük gelirli ailelerin işine yarayacak bir sistemin savaşını vermektedir. Çocukları için nitelikli bir bakımın elbette bir bedeli olacaktır ancak ülkemizin geleceğini göz önünde bulundurursak yatırımın her bir kuruşuna değecektir. Ve benim gibi hayatını çocuklar için güvenli bir çevre oluşturmaya adayan çocuk bakıcılarının kendi ailelerine de maddi olarak bakabilmeleri için saatlik en az 15 dolara ihtiyacı vardır.
Biz Amerikalılar hayatımızı gerçekten kolaylaştıracak bir çocuk bakımı planını hak ediyoruz; işçi sınıfı ailelerin hiçbir işine yaramayacak böylesi politika ya da önerileri değil.


İlgili haberler
Doğum teşviki öyle değil böyle yapılır: Küba'da an...

"En az 3 çocuk" diyen ve kadınlar o üç çocuğa canlarından bezmeden, hayattan vazgeçmeden nasıl bakac...

Aile Bakanı, Mine'nin yüklerini neden bu zamana ka...

Aile Bakanı "engelliler için 16 Nisan'dan sonra büyük hizmetler yapacağız" dedi. Soruyoruz; neden 15...

Bira devi Carlsberg Kamboçyalı kadın işçilere nele...

Kamboçya’da bira tanıtımında çalışan kadın işçiler uzayan iş saatleri ve ödenmeyen ücretleri için gr...