Tokyo Tıp Üniversitesi yıllardır kadın adayların notunu düşürüyormuş
Özel üniversite olarak eğitim veren Tokyo Tıp Üniversitesinde eğitim gören kadınların sayısını azaltmak için kadın adayların giriş sınavı puanlarını düşürdükleri ortaya çıktı.

Japonya’da özel bir üniversite olan Tokyo Tıp Üniversitesinin yıllarca kadın adayların giriş sınavlarındaki notlarını azaltarak okula kabul edilen erkek adayların sayısını artırdığı ortaya çıktı. Üniversite kadın adayların giriş sınavlarındaki notlarını azaltmaya 2011 yılında başladı.

Sputnik’te yer alan Yomiuri gazetesinin haberine göre, üniversitenin manipülasyonu, Tokyo Tıp Üniversitesinin adının karıştığı bir başka skandal sebebiyle kurum içinde yapılan soruşturmada gün ışığına çıktı.
Soruşturmayı yürüten ekip, eğitim bakanlığında çalışan bir bürokratın oğlunun bu üniversiteye rüşvetle kabul edildiği suçlamasını inceliyordu.

Haberde kadın adayların erkek adaylardan daha başarılı olduğunun 2010 yılı sınav sonuçlarında ortaya çıkması üzerine üniversitenin notları düşürmeye başladığı yazıldı.

2010’DA KADINLARIN BAŞARI ORANI İKİ KAT ARTTI
2010’da giriş sınavlarında başarılı olan adayların yüzde 40’ının kadın olduğu, bu rakamın da önceki yıla göre 2 kat fazla olduğu açıklandı. Bunun ardından üniversite okula yeni başlayan kadınların oranını yüzde 30’da sınırlama uğraşına içine girdi. Haberde, kadın adayların sınav notlarının da bu sonuçlar üzerinde sabit bir katsayı uygulayan idare heyeti tarafından düşürüldüğü söyleniyor.
Verilere göre 2018 yılında üniversiteye giriş sınavının ilk turunda kabul edilen kadın adayların sayısı yüzde 14.5, kabul edilen erkek adayların sayısı ise yüzde 18.9 oldu. İkinci ve son sınavın ardından ise kabul edilen kadın adayların oranı sadece yüzde 2.9 olurken, erkek adayların oranı yüzde 8.8 olduğu açıklandı.

‘ERKEKLER FİKİR BİRLİĞİ YAPIYOR’
Haberde adı açıklanmayan kaynak, üniversitenin manipülasyonunu şu şekilde anlattı: “Kadınlar mezun olup doktor olduktan sonra genellikle evlenip çocuk sahibi olarak mesleği bırakıyor.”
Aynı kaynak üniversite hastanesinde acil görevler ve uzun çalışma saatleri olduğuna atıf yaparak “Üniversitenin içinde, erkek doktorların üniversite hastanesini desteklemesi konusunda bir fikir birliği var” diye konuştu.

UZUN ÇALIŞMA SAATLERİNE DAYANAMAYAN
KADINLAR ÇALIŞMAYI BIRAKIYOR

Japonya’da kadınlar genellikle yüksek öğrenim görüyor, ancak çok uzun çalışma saatleri birçok kadının aile kurduktan sonra işi bırakmasına neden oluyor.
Japonya Başbakanı Şinzo Abe’nin ülkedeki kadınların iş hayatına katılımını artırmayı ve kadınların iş yerlerinde daha üst pozisyonlara getirilmesini teşvik etmeyi öncelikleri arasına almasına rağmen bu konudaki gelişim hızının oldukça yavaş olduğu belirtiliyor.

İlgili haberler
İngiltere’de hemşireler de hastalar da tehlikeye a...

İngiltere’de hemşirelerin sayısı azaltılıyor ve hemşirelerin de hastaların da sağlığı tehlikeye atıl...

Ev kadınlığını dayatan vergi uygulamasına hayır

Kadınlar kendilerine ev kadınlığının dayatılmasına ve nikahlı olmayan çiftlere ayrımcılık yapılmasın...

Yeni Zelanda’da 30 bin hemşire grevde!

Yeni Zelanda’da 30.000 hemşire aşırı çalışma saatlerine, düşük ücretlere ve güvensiz çalışma koşulla...