GÜNÜN EYLEMİ: Êzidî kadınlar için...
3 Ağustos 2014’te Şengal’e saldıran IŞİD binlerce Êzidî’yi katletmiş 6 binden fazla kadın ve çocuğu esir almıştı. 4. yıl dönümü dolayısıyla TJA eylem çağrısı yaptı.

Şengal Katliamı’nın yıl dönümü dolayısıyla açıklama yapan TJA, halen 3 bin 500 kadının esaret altında olduğunu vurgulayarak, “Şengal’de ve dünyada zorla alıkonulan, köleleştirilen ve katledilen kadınların durumuna dikkat çekmeye çağırıyoruz” dedi.

TJA açıklamasına şöyle devam etti:

Bilindiği gibi, emperyalist güçler ve gerici bölge devletlerinin desteğiyle DAİŞ, Êzidîlerin tarihi anavatanı olan Şengal’e 3 Ağustos 2014 günü saldırarak işgal etmişlerdir. DAİŞ saldırısı sonucu bölgenin güvenliğinden sorumlu peşmergenin ağır silahlarını bırakıp kaçmasıyla Şengal topraklarında kıyım yaşanmıştır. Şengal ve köylerinde DAİŞ, yerel halka kendilerine bağlılık yemini ettirmeyi dayatarak, kabul etmeyenleri öldürmüştür. Bu sırada yaklaşık 6 bin Êzidî kadın ve çocuk savaş ganimeti olarak esir alınmış, çetelerin toplu tecavüzüne uğramış, ardından köle pazarlarında ve derin internette kurulan ‘köle pazarlarında’ seks kölesi olarak satılmışlardır. Din değiştirmeyi reddedenler işkence görmüş, tecavüze uğramış ve en sonunda katledilmişlerdir. Kadınların alıkonduğu hapishanelerde doğan bebekler annelerinden zorla alınarak bilinmeyen bir kadere terk edilmiştir.
‘3 AĞUSTOS KADIN KIRIMINA KARŞI EYLEM GÜNÜ OLSUN’
Zorla Alıkonulan Kadınlar İçin Mücadele Platformu da 3 Ağustos’un ‘Kadın Kırımı ve Soykırıma Karşı Uluslararası Eylem Günü’ olması için 2016 yılından bu yana tüm kamuoyuna çağrı yapıyor.

İlgili haberler
IŞİD’in elinden kaçan Êzidî kadın: Birçok işkencey...

Bir yıl 10 gün boyunca IŞİD’in elinde esir kalan E.H.E. isimli Êzidî kadın, kendi imkanlarıyla IŞİD’...

GÜNÜN GÖRSELLERİ: Êzidîler...

Êzidîlere özgü ve 7 gün süren Batîzmê Bayramı (Dünyanın Oluşum Bayramı) kutlanmaya başlandı. İşte Se...

GÜNÜN ÇAĞRISI: Kadın kırımı ve soykırımana karşı m...

3 Ağustos 2014 tarihinde İŞİD Şengal’e saldırdı. Binlerce Êzidî’yî katletti, 6 bin kadın ve çocuk es...