10 Ekim Katliamında yakınlarını kaybeden kadınlar davayı anlatıyor...
Sincan Ceza İnfaz Kurumu’nda Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 10. grup duruşmasının üçüncü gününde kadınlar adalete ilişkin düşüncelerini paylaştı.

Türkiye tarihinin en kanlı katliamı 10 Ekim Ankara Katliamı davasının 10. grup duruşmasının üçüncü gününde karar bekleniyor.

Sorumluluğu olan kamu görevlileri davada yargılanmazken sanıklar hakkında da eksik bilgiler var.

19’u tutuklu 36 sanıklı dava FETÖ sanıkları için özel olarak inşa edilen Sincan Ceza İnfaz Kurumu içerisindeki salonda görülüyor. Salı günü başlayan duruşmanın son gününde duruşma salonu önünde çevik ekipleri, bir ambulans, bir polis bir de jandarma TOMA’sı konumlandırıldı.

182 klasörden oluşan dava dosyasında sanıklar hakkında eksikler belgeler vardı. Mağdur avukatları tarafından başka illerdeki mahkemelerden sanıklar hakkında istenilen belgeler getirilmedi. Katliama ilişkin kamu görevlilerini işaret edilen delillere karşın kamu görevlileri hakkında hiçbir dava açılmadı. Aradan geçen 53 celsede mağdur avukatları sanıklar ve kamu görevlileri hakkında talepte bulundu ve delilleri ortaya koydu. Şimdi Mahkeme Başkanı Selfet Giray’ın bugün karar vermesi bekleniyor. Başkan Giray’ın “Geceye kadar da sürse bugün karar vereceğim” dediği öğrenildi.

Ancak katliamda yakınlarını kaybeden kadınlar adalete de mahkemeye de inanmıyor. Kamu görevlilerinin ve sanıklar haricindeki devlet sorumlularının da yargılanmasının gerektiğini söyleyen kadınlar, mahkeme başkanının tavrından da oldukça rahatsızlık duyduklarını anlatıyor.

İlgili haberler
GÜNÜN FOTOĞRAFI: 10 Ekim için dua…

10 Ekim Ankara Katliamı davası Ankara Adliyesinde sürerken adliye önünden geçen bir kadının barış is...

10 Ekim anmalarına dahi tahammülleri yok!

10 Ekim Ankara Katliamı’nın 2. yıl dönümü için ülkenin dört bir yanında anmalar gerçekleşirken Ankar...

10 Ekim'i kadınlar anlatıyor

10 Ekim Ankara Katliamında eşlerini, çocuklarını, yakınlarını kaybeden kadınlar anlatıyor. Acımız hâ...