Teksas’ta kürtaj neredeyse imkansız hale geldi
ABD’nin Teksas eyaletinde kadınların hamileliklerinin 6’ncı haftasından sonra kürtaj olmasını yasaklayan yasa yürürlüğe girdi.

Mayıs ayı sonunda kadınlar kürtaj yasal kalmalı sloganlarıyla sokaklardaydı. Ancak Teksas Valisi Greg Abbott ve eyaletteki Cumhuriyetçi çoğunluk, çarşamba günü yürürlüğe giren ve kürtajı neredeyse imkansız hale getiren bir yasa çıkardı.

“Planlı Ebeveynlik” başkanı Alexis McGill Johnson, Teksas’ın saati kelimenin tam anlamıyla 50 yıl geriye çevirdiğini düşünüyor.

“Kara bir gün” diyor televizyonda, sadece yedi milyon Teksaslı için değil, aynı zamanda güvenli ve yasal kürtaj hakkına inan Amerikalıların büyük çoğunluğu için.

NBC tarafından yakın zamanda yapılan bir anket, ABD vatandaşlarının çoğunluğunun neredeyse her durumda kürtaja izin vermek istediğini gösteriyor. Destek özellikle kadınlar ve gençler arasında yüksek.

İLK KALP ATIŞI

Bugün itibarıyla ABD’nin Teksas eyaleti, kadınların kürtaj yaptırmasını neredeyse imkansız hale getirdi.

Çarşamba gününden beri Teksas’taki kadın klinikleri neredeyse hiç randevu alamıyor. Yeni “kalp atışı yasası”, yaklaşık altıncı haftadan itibaren, yani kalp atışı duyulduğunda kürtaj yapılmasını yasaklıyor.

Planlı Ebeveynlik Kurumundan McGill Johnson, hastalarının yüzde seksen beşinin altıncı haftadan sonra geldiğini ve bunun normal olduğunu söylüyor. Çoğu kadın, altı haftalık olana kadar hamile olduklarını bile bilmiyor.

YARDIM EDENE 10 BİN DOLARLIK PARA CEZASI

Teksas’taki yasal durumu bu kadar benzersiz kılan şey, yasaların uygulanma biçimi. Bir kadını kürtaj kliniğine götürenler bile, yardım ve yataklıktan yargılanacak. Bir mahkumiyet varsa, davalı veya kurum dava başına 10 bin dolar para cezası muhbirlere ise 10 bin dolar ödül verilecek.

Yasayı eleştirenler şimdiden “kürtaj ödül avcılarından” bahsediyorlar. Örneğin, eyalet dışından raporlar sunulabilir. Kürtaj karşıtı muhalifler, anonim raporların alındığı web sitelerini zaten kurdular. Bunun dışında düzenlemenin bir de hukuki boyutu var: Yetkililer icradan sorumlu olmadığı için sanıkların kendilerini savunmaları daha zor.

 “Planlı Ebeveynlik” ve birkaç jinekolojik klinik, Yüksek Mahkemeyi acil bir karar vererek Teksas yasasını durdurmaya çağırdı. Ancak Yüksek Mahkeme, başvuruyu dörde karşı beş oyla reddetti. Bu, Teksas’taki kısıtlayıcı yasanın şimdilik yürürlükte kalacağı anlamına geliyor. Ancak Yüksek Mahkeme, acil önergeye karşı verdiği kararın yasanın anayasaya uygunluğu ile ilgili olmadığını vurguladı. Bu durumda yasaya itiraz hâlâ mümkün.

‘ROE, WADE’YE KARŞI’ KARARI
ABD Yüksek Mahkemesi 22 Ocak 1973’te kürtajı yasaklayan eyalet yasalarının Birleşik Devletler Anayasasını ihlal ettiğine karar verdi. O zamandan beri kürtajlar çoğu ABD eyaletinde pratik olarak sınırsız oldu. Teksas eyaletinin davalısı anonim ismi ile Roe’nun o zamanki Dallas County Bölge Savcısı Henry Wade’ye karşı davası “Yüksek Mahkeme tarihindeki sosyal olarak en tartışmalı kararlardan birinin alınmasını beraberinde getirdi.
Eski Başkan Donald Trump’ın personel kararları sayesinde, muhafazakâr yargıçlar artık Yargıtay’da çoğunluğa sahip. Ve bazıları, tarihi “Roe, Wade’e karşı” kararını bozmak istediklerini zaten açıkça belirttiler.
Bu sonbaharda ABD eyaletlerinde kürtaj hakkının sertleştirilmesi gündeme gelebilir.

Kaynak: tagesschau.de


İlgili haberler
Dünyada kürtajın tarihi

Dünyada 73 ülkede serbest olan kürtaj, 68 ülkede ise yasak! Bu serbestliğin de yasağın da bir tarihi...

'Kürtaj yaptırdık!'

50 yıl önce bugün, 6 Haziran 1971'de Stern dergisinin manşeti buydu. Önemli bir bölümü Almanya'da ta...

Polonya’da kürtaj yasağı yürürlüğe girecek

Polonya’da Anayasa Mahkemesi alınan kürtaj yasağı kararının gerekçesini açıkladı. Karar resmi gazete...