'Kürtaj yaptırdık!'
50 yıl önce bugün, 6 Haziran 1971'de Stern dergisinin manşeti buydu. Önemli bir bölümü Almanya'da tanınmış kişiler olan imzacılar, kürtaj yasağının kaldırılması çağrısında bulundu.

50 yıl önce bugün, 6 Haziran 1971'de Stern dergisinin manşeti buydu. 374 kadın dergide Ceza Kanunu'nun 218. maddesine karşı bir manifesto yayınladı. Önemli bir bölümü Almanya'da tanınmış kişiler olan imzacılar, kürtaj yasağının kaldırılması çağrısında bulundu.

1971'de kürtaj Federal Cumhuriyet'te ve Batı Avrupa'da tabuydu. Kürtaj yaptıran bir kadın bunu genellikle tam bir yalnızlık içinde yapardı. Bu konuda en yakın arkadaşıyla, kendi annesiyle ve çoğu zaman kendi kocasıyla bile konuşmazdı. Fransa'daki kadın hakları savunucularının başlattığı eylem, Almanya'da da sahiplenildi. Bu girişim ve Stern dergisindeki bu kapak Batı Almanya'daki kadın hareketini tetikledi ve kadınlar her yerde hakları için örgütlenmeye başladı.

Madde 218'in kaldırılmasıyla ilgili tartışma Almanya'nın her yerinde hararetli şekilde sürdürülüyor. Ancak kürtajın temelde yasak olduğu, sadece belirli süreler ve kurallar içinde cezasız kaldığı bir düzenleme yürürlüğe giriyor. 1990'da, Doğu Almanya'daki uygulamanın (kürtajın tamamen serbest bırakılması) üstlenilmesi için yeni bir kampanya başlatılıyor. 15 Mayıs'ta Almanya'da ülke çapında yapılan eylemlerin de gösterdiği gibi kürtaj yasağı bugün hala geçerli. Kürtajı ve nerede ve hangi yöntemlerle yapıldığını internetten açıklamayı suç olarak gösteren 218 ve 219a paragrafları uygulamada. Böylece Almanya -İrlanda ve Polonya'dan sonra - tüm Avrupa'daki en kısıtlayıcı yasalardan birine sahip.

Fotoğraf: 1971, Stern dergisi

İlgili haberler
Almanya'da kürtajın ceza yasası kapsamından çıkarı...

150 yıllık kürtaj yasağına karşı Almanya'da kadınlar sokaktaydı.

Almanya’da kürtaj mücadelesi| 218’e Karşı 150 Yıll...

15 Mayıs, Almanya’da kürtaj paragrafının (218) yürürlüğe girişinin 150. yıl dönümü. Kürtaj için müca...

Resmen yasal fiilen yasak: Kürtaja erişilemiyor

Gebeliğin onuncu haftasına kadar isteğe bağlı kürtaj yasal olmasına rağmen Türkiye’de sadece 10 hast...