Suriyeli çocukların eğitimi için iyi bir adım
Ürdün’de devlet okullarında kartlı ya da kartsız eğitim isteyen hiçbir mülteci çocuk geri çevrilmeyecek.

Suriyeli mülteci çocuklar için büyük resim oldukça kasvetli, fakat Ürdün hükümeti son zamanlarda bu çocukların eğitimini garanti altına almak için bir adım attı.
Ürdün yönetmelikleri, Suriyeli çocukların okula kayıt yaptırmaları için İçişleri Bakanlığı tarafından bir ‘hizmet kartı’ istiyor. Örneğin, eğer Suriyeli aileler resmi izin olmadan mülteci kamplarından şehre ya da metropole taşınırlarsa bu kartlar onlar için elde etmesi zor ya da imkansız olabilir.
Geçen hafta Ürdün Başbakanı Hani Mulki, devlet okullarının kartlı ya da kartsız eğitim isteyen hiçbir çocuğu geri çevirmeyeceğini açıkladı. Ürdün ayrıca ABD ve Avrupa Birliği desteğiyle okul dışındaki çocuklara ulaşmak için bir ‘catch up’ programı oluşturdu.

Son araştırmalara göre Ortadoğu’da okula gitmeyen Suriyeli çocuk sayısı yaklaşık 730 bine yükseldi. Ürdün’deki 220 bin Suriyeli çocuktan 75 bini geçen yıl okula gidemiyordu. Türkiye’nin birçok bölgesinde de Suriyeli çocuklar gerekli kimlik kartını alamadıkları için okula kayıt olamıyor.

İlgili haberler
Nitelikli eğitim her çocuğun hakkı

Çocuklarımız yeteneklerini, kendilerini, dünyayı keşfetme bilimsel bilgileri edinme, değişme, değişt...

GÜNÜN RAKAMI: Dünyada 264 milyon çocuk eğitimden y...

UNESCO, Küresel Eğitim İzleme Raporu’nu yayımladı. Dünya genelinde 264 milyon çocuğun özgün eğitimde...

Yardım değil hak: Sovyetlerde eğitim ve sağlık

Sovyetlerde eğitim ve sağlık nasıl parasız bir kamu hizmeti haline geldi? Bu değişimler kadınların y...