Sierra Leone’de cinsel şiddete karşı acil durum ilan edildi
Sierra Leone’de artan cinsel istismar ve cinsel şiddet suçları nedeniyle acil durum ilan edildi.

Batı Afrika’da bulunan Sierra Leone’de, artan cinsel istismar ve cinsel şiddet suçları ile cinsiyet temelli şiddet nedeniyle ulusal çapta acil durum ilan edildi. Ülkede geçen yıl kayıt altına cinsel istismar ve cinsel şiddet suçları önceki yıla göre iki katına çıktı.

Devlet Başkanı Julius Maada Bio, acil durum ilan ettiğini, suçların üçte birini oluşturan çocuklara yönelik saldırıların ömür boyu hapisle cezalandırılacağını duyurdu. Julius Maada Bio, cinsel şiddet vakalarını incelemek üzere özel bir polis birimi ve daha hızlı işleyen özel mahkemeler kurulacağını, mağdurlara ücretsiz sağlık hizmeti verileceğini de açıkladı.

MEVCUT YASALARA GÖRE İSTİSMAR CEZALARININ ÜST SINIRI 15 YIL
Ülkede kadın hakları savunucuları mevcut yasalarda faillerin önemli bir kısmının ceza almamasından şikayetçiydi. Polis verilerine göre 7.5 milyon nüfuslu ülkede 2017’de kayıtlara geçen en az 4 bin suç varken bu sayı geçen yıl 8 bin 500’e çıktı.

Sierra Leone’de faaliyet gösteren Rainbo Initiative kitle örgütüne göre, ülkede bugüne kadar cinsel şiddete maruz bırakılmış 30 bin kadın bulunuyor ve bunların yüzde 93’ü, 17 yaşın altında bulunduğunu aktardı. Ayrıca cinsel şiddete maruz bırakılanlar, ülkede yaygın olan HIV gibi cinsel yolla bulaşan virüslere de maruz kalıyor. Mevcut yasalarda cinsel istismar cezalarının üst sınırı ise 15 yıl.

Kaynak: JinNews


İlgili haberler
Mapucheler kadın liderlerinin özgürlüğü için göste...

Avrupa'nın değişik ülkelerinde yaşayan Mapucheler, bir yıldan beri cezaevinde tutulan ruhani kadın l...

Seks karşılığı insani yardım rezaleti!

Suriye’deki kadınların Birleşmiş Milletler ve uluslararası yardım kuruluşları adına görev yapan erke...

Finlandiya’da binlerce kadın sünnet edilme riskiyl...

Finlandiya’da 3 bin civarında kadın göçmenin organ sakatlanması riskiyle karşı karşıya olduğu açıkla...