Nepal’de doğum sırasında anne ölümleri artıyor
Sağlık çalışanları doğum sırasında ölümlerinin görülmeyen seviyelere ulaşabileceğinden korkuyor çünkü hamile kadınların yüzde 90'ı koronavirüse yakalanma korkusuyla kontrollere ve doğuma gelmiyor.

Sağlık çalışanları, doğum sırasında ölümlerinin görülmeyen seviyelere ulaşabileceğinden korkuyor çünkü hamile kadınların yüzde 90'ı koronavirüse yakalanma korkusuyla kontrolleri kaçırıyor ve çoğu evde doğumu tercih ediyor.

Nepal’de Nisan ayından bu yana Kovid-19 vakaları keskin bir şekilde arttı: 13 Temmuz itibariyle Nepal 657 bin 139 vaka ve 9 bin 400 ölüm kaydetti.
The Guardian’ın haberine göre Nepal'in anne sağlığı hizmetleri pandemiden önce kırılgandı. Ülkede ebe olmadığı için kadınlar yardımcı hemşireler veya doğum görevlileri yardımıyla doğum yapıyor.

Ancak pandeminin başlamasından bu yana anne ölümleri arttı. Sağlık bakanlığına göre Mart 2020 ile Haziran 2021 arasında 258 kadın hamilelik veya doğum sonucu öldü. Otuz üç kadında Kovid-19 vardı. Mart 2020'den önceki yılda, ülke 51 anne ölümü kaydetmişti.

Yenidoğan ölümleri de karantinadan önce 1000 canlı doğumda 13 ölümden, ilk karantina sırasında her 1000 canlı doğumda 40 ölüme yükseldi. Sağlık çalışanları, ikinci enfeksiyon dalgasının anne ölüm oranlarının ülkede görülmeyen seviyelere ulaşmasından endişe ediyor.

Kalikot ilçesindeki Dhaulagoha sağlık merkezinde yardımcı hemşire olan Urmila Acharya, “Normalde sağlık ocağımıza doğum öncesi kontroller için yaklaşık 45 kadın geliyor ancak Nisan ayından bu yana hamile kadınların yüzde 90'ından fazlası temas halinde değil” dedi.

Bayalpata Hastanesi, Kalikot dahil bölgede 5 ilçeye hizmet veriyor. Bölgedeki tek iyi donanımlı tıp merkezi. Personel, son dört ayda doğum öncesi kontrollerde ve doğumlarda büyük bir düşüş gördü. Hastane müdürü Dr. Mandeep Pathak, “Kadınların yüzde doksanı kontrollere gelmeyi bıraktı ve çok azı doğum için geldi” dedi.

“Beş yıldır bu hastanede çalışıyorum ve bu bölgelerdeki anne sağlığı durumunu yakından izliyorum. Hamile kadınları şu anki kadar savunmasız görmemiştim. 2000 öncesi dönem gibi” dedi Pathak.

2000'den önce Nepal'de anne ölüm oranı (MMR) 100 bin canlı doğumda 500'den fazlaydı. Son yirmi yılda bu sayı 186'ya düştü.

Başkent Katmandu'nun en eski doğum hastanesi olan Paropakar Doğum Ve Kadın Hastanesi, pandemiden bu yana doğum öncesi kontrollerinde yüzde 50'den fazla düşüş kaydetti. Hastane müdürü Sangeeta Kaushal Mishra, “İnsanlar beni hastanemde Kovid hastaları olup olmadığını sormak için arıyor” dedi.

“Sorun şu ki hükümet halka tek bir ana mesaj verdi: virüsün tehlikeli olduğu ve insanların evde kalması gerektiği. Hamile kadınları düşünmedik. Hamilelere düzenli olarak hastaneye gitmeleri ve bebeklerini hastanede doğurmaları konusunda ayrı bir mesaj vermedik” dedi.

“Hükümet, insanlara virüsün kritik bir hamilelik kadar tehlikeli olmadığını anlamasını sağlayamadı ve bu, anne ölüm oranımızı on yılın en yüksek seviyesine çıkaracak.”

Kaynak: The Guardian

Fotoğraf: Janko Ferlic/Unsplash

İlgili haberler
Nepal’de 40 yaş altı kadınlara yurtdışı çıkış kısı...

Nepal'de 40 yaşın altındaki Nepalli kadınların tek başına yurtdışına çıkışı için ailesinin ve yerel...

Myanmar'da tekstil işçisi hamile kadınların sağlığ...

Myanmarlı işverenler iş kanunlarını göz ardı ediyor ve hamile kadınların sağlığını tehlikeye atıyorl...

GÜNÜN DİKKATİ: Korona günlerinde hamile kadınlar n...

Salgın günleri hamileler için nasıl geçiyor dersiniz? ‘Korona bana bulaşır mı, bulaşırsa bebeğe geçe...