Myanmar'da tekstil işçisi hamile kadınların sağlığı tehlikede!
Myanmarlı işverenler iş kanunlarını göz ardı ediyor ve hamile kadınların sağlığını tehlikeye atıyorlar.

Kadın İşçi Merkezindeki Sendikalar Konfederasyonu’nun araştırmalarına göre 2017 yılından beri 100’den fazla kadın izin taleplerinin reddedilmesi üzerine yardım talep etti. Birçok fabrikada kadınlar doğum sonrası yasal hakları olan 6 haftalık izinlerinin patronlar tarafından kabul edilmediğini, 2 hafta sonra işe dönmek zorunda kaldıklarını söyledi. Doğum sonrasında çalışmaya devam eden bir işçi kadın şöyle aktarıyor: “Fabrikada çalışırken ayak pedalı kullandığım için vücudumun tamamı hareket ediyor ve bu kanamamı arttırıyor.” Kadınların dinlenememesi rahim enfeksiyonuna, iltihaplanmalara ya da fallop tüp hasarına neden oluyor.

25 yaşındaki May Wint Thu, patronuna 3 aylık hamile olduğunu ve daha hafif bir bölüme geçmek istediğini söylemesine rağmen günlük kotalarını çıkarmak üzere dikiş bölümünde çalıştırılmaya devam etmiş. Thu, “Hamilelik çok sık idrara çıkmamı gerektiriyor fakat kotamı tutturamamaktan korktuğum için sadece 2 kez gidebiliyorum” diyor.

KADINLAR KAMYONLARLA İŞE TAŞINIYOR

Fabrikalar, işçilerin taşınması için Dyna kamyonları ayarlıyor, ancak kamyonlar hamile kadınlara uygun değil. Kimi yerlerde fabrikaya varmak 4 saati buluyor, kimi yerlerde ise kamyon dışında motosiklet taksileriyle işyerlerine götürülüyorlar.

Gündelik işlerde çalışan ya da deneme sürecinde olan kadınların ise doğum da dahil olmak üzere hiç izin hakkı yok. Bu uygulama nedeniyle kadınlar hamileliklerini gizliyor ve bu da kadınların sağlığına mal oluyor. 30 yaşında günlük işçi olarak çalışan bir işçi kadın doğumuna 16 gün kala düşük yapıyor, ağrı kesici alıyor ve ertesi gün tekrar işe gidiyor.

Çeviren: Berivan Balkay

Fotoğraf: Unplash

İlgili haberler
Hindistan'da ev emekçisi kadınların talebi güvenli...

Hindistan’da kayıt dışı çalışan ev emekçisi kadın sayısı oldukça yüksek. Kadınları cinsel tacizden k...

Bu sıkışmışlığa katlanmamayı seçtim

13 yaşından beri tekstil işçisi Aliye, yokluğa, şiddete, sıkışmışlığa, ümitsizliğe katlanmamayı seçe...

Ayaklarımda 3 kat çorap, kafamın içinde bir doğal...

‘Eyyy İGDAŞ, benim 1 aylık maaşıma karşılık 3 fatura göndermeyi nasıl başardın? Ayağımda 3 kat çorap...