Münih Göçmen Kadınlar Birliği: İstanbul Sözleşmesi yaşatır
AKP hükümetinin İstanbul Sözleşmesi’nde çıkma tartışmalarına ve Türkiye’de yaşanan kadın cinayetlerine karşı Münih Göçmen Kadınlar Birliği, çeşitli kadın örgütleriyle birlikte eylem yaptı.

Kadına yönelik şiddet, kadın cinayetleri ve Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden ayrılma girişimine karşı Münih Göçmen Kadınlar Birliği değişik kadın örgütlerinden kadınların ve dayanışma amaçlı gelen erkeklerin de katılımıyla bir eylem gerçekleştirdi. Yapılan konuşmalarda bir yandan kadına yönelik şiddet protesto edilirken diğer yandan da İstanbul Sözleşmesi hakkında bilgi verildi. Sözleşmenin kadına yönelik şiddette caydırıcı yaptırımları olduğundan bahsedildi. 

Sözleşmenin kadınlarının elinden alınmasıyla AKP Hükümeti’nin kadınların başta şiddet olmak üzere eşitliksizliklere, ayrımcılığa, her anlamda eşitsiz ekonomik sosyal düzene karşı mücadelesini zayıflatmayı hedeflediğine de dikkat çekildi. Kadınlar İstanbul Sözleşmesi’nin yok sayılmasına asla izin vermeyecekleri belirtti. Etkinliğin amacının hem kadın dayanışmasını yükseltmek hem de mücadeleyi bir adım ileriye taşımak olduğundan bahsedildikten sonra bu etkinliğin Münih’te yapılan ilk etkinlik olduğu ve daha büyük katılımlı başka etkinlikler hazırlamanın kaçınılmaz olduğu konuşuldu. Karlın Meydanı’nda yapılan etkinlikte koronadan kaynaklı tedbirler alınırken çevreden çok sayıda kadın ve erkeğin eyleme destek sunduğu da gözden kaçmadı. Konuşmalarda sık sık talepler dile getirildi. Talepler arasında öne çıkanlar şöyle:

■ İstanbul Sözleşmesi Yaşatır

■ Haklarımızdan da Hayatlarımızdan da Vazgeçmeyeceğiz

■ Dayanışma yaşatır

■ Gücümüz birlikteliğimizdir!


İlgili haberler
#ChallengeAccepted: Kadınları destekleyen kadınlar...

Kadınlar birbirlerini desteklemek, artan şiddete, kadın cinayetlerine ve İstanbul Sözleşmesine dönük...

Belediye billboardlarında İstanbul Sözleşmesi eyle...

Haklarımızdan Vazgeçmiyoruz, İstanbul Sözleşmesi’ni Uygula Kampanya Grubunun girişimiyle İstanbul’da...

Dardanel’in çalışma kampından İstanbul Sözleşmesi’...

Eşitlik, 8 Mart reklamlarında kadına değer verdiğini söyleyip, ilk fırsatta kadınları çalışma kampla...