Meksika sınırında bekletilen göçmen kadınlar açlık grevinde
Dünyanın en büyük 20 ekonomisi Arjantin başkenti Buenos Aires’te toplanan G20 Zirvesi için bir araya gelirken, Orta Amerika’dan yola çıkan göç kervanında 15 kadın açlık grevi başlattı.

3 haftadır Meksika Tijuana sınırında Amerika Birleşik Devletlerine geçmeyi bekleyen çoğunluğu Honduraslı göçmenler ABD ve Meksikalı polislerin sınırları açmamasından şikayetçi. ABD tarafı, göçmenlerin bir dilekçe yazmaları için bile aylarca beklemeleri gerektiğini belirtiyor. Her gün artan göçmen sayısı ve yağmurlar yüzünden hastalıkların da arttığı söyleniyor. Göçmenler bu belirsizlik ve artan kötü koşullardan bıkmış durumda.

Göçmen kervanındaki kadınlar, sığınma başvuru sürecinin ağırdan alınmasını protesto etmek için geçtiğimiz perşembe günü açlık grevine başladıklarını açıkladı. Şimdilik sayılarının 15 olduğu belirtilen kadınlara diğer kadın göçmenlerin de katılması bekleniyor.


ABD Başkanı Donald Trump geçtiğimiz pazar Twitter’dan Meksika’nın şimdilik bir bekleme odası gibi işlev gördüğünü ve sığınma başvurularının işleme alındığını açıklasa da Meksika yetkilileri yapılan hiçbir anlaşma olmadığını söyledi. Taleplerinin, göçmenlerin sınır dışı edilmemesi, ABD’ye daha fazla göçmenin kabul edilmesi ve hükümetler tarafından kendilerine insani vizelerin verilmesi olduğunu söyleyen kadınlar, Meksika’nın göçmenlikle ilgili yetkililerine bir heyet de göndereceklerini açıkladı.

ABD bugün sadece 40 ile 100 arasında göçmen kabul ederken, Tijuana’da binlerce göçmen birikmiş durumda. Ayrıca, geçtiğimiz hafta göçmenler sınırların kapalı olmasını protesto ederlerken, ABD Gümrük polisleri tarafından gaz bombasına maruz kalmışlardı. Meksika Devlet Başkanı Enrique Peña Nieto, göçmenlerin kuzeye gitmelerini engelleyebilmek amacıyla güneydeki iki eyalette geçici çalışma hakkı planladıklarını açıkladı. Fakat, göçmenler Meksika içinde rahat değil, Meksika’daki milliyetçi gruplar göçmenlere karşı yürüyüşler gerçekleştiriyor.

Pueblo Sin Fronteras (Sınır Tanımayan Halklar) adlı göçmen hakları grubunun sosyal medyada canlı yayınladığı bir videoda konuşan bir kadının sözleri içinde bulundukları durumu özetliyor: “Kaçarak yaşamaktan, açlığa dayanmaktan daha kötü bir şey yok. Korkmuyoruz.”

İlgili haberler
GÜNÜN FOTOĞRAFI: Migrant Mother (Göçmen Anne)

1936 yılında Dorothea Lange’nın California’da çektiği fotoğraf bir annenin endişesinin yüzüne yansım...

Trump’ın göçmen politikası çocukları ailelerinden...

Trump’ın ‘sıfır tolerans’ politikası olarak bilinen göçmen politikasında korkunç uygulamalar söz kon...

ABD’nin göçmen politikalarına karşı kadınlar senat...

ABD’de kadınlar, Trump yönetiminin göçmen politikalarına isyan etti; senato binalarından birini işga...