Köln’de kadınlar katledilen Derya’yı andı: Bir kişi daha eksilmeyeceğiz
Almanya’nın Köln şehrinde kadınlar kasım ayı sonunda ayrıldığı erkek tarafından öldürülen Derya ve oğlu Kian’ı andı. Kadınlar ‘Birimizi öldürürseniz hepimizi karşınızda bulacaksınız’ dedi.

Almanya’nın Köln şehrinde kasım ayı sonunda öldürülen Türkiyeli 24 yaşındaki kadın ve dört yaşındaki çocuğu yapılan bir miting ve yürüyüşle anıldı. Kadının ailesi ve arkadaşlarının da katıldığı eylem Köln Kadın Kolektifi tarafından düzenlendi. Yapılan konuşmalarda basına aile dramı, ilişki trajedisi diye yansıtılan olayın açıkça kadın cinayeti olduğu, hiçbir indirime tabi olmadan cezalandırılması istendi. Kadın cinayetlerinin kapitalizmin ürünü olduğu, bu nedenle sisteme karşı mücadele edilmesi gerektiği söylenen eylemde kadınlar, “Bir kişi daha eksilmeyeceğiz. Birimizi öldürürseniz hepimizi karşınızda bulacaksınız” dedi.

Almanya’da her üç günde bir, bir kadının eşi ya da ayrıldığı erkek tarafından öldürüldüğüne dikkat çeken kadınlar, kadın cinayetlerinin belli bir etnik grubun, belli bir dinin, belli bir sosyal statünün değil tüm toplumun sorunu olduğunu vurguladı.

NE OLMUŞTU
Bilindiği gibi geçen ay Ren Nehri kenarında 24 yaşındaki Derya ve 15 kilometre ötede yine nehir kenarında oğlu, 4 yaşındaki Kian’ın cesedi bulunmuştu. Polis her ikisinin de bıçaklanarak öldürüldüğünü açıkladı, kadın ve çocuğunu öldürdüğü iddiasıyla kadının eski partneri ve çocuğun babası tutuklandı.

Fotoğraflar: Semra Çelik/Ekmek ve Gül

İlgili haberler
Almanya'da yeni hükümet ve kadınlar…

Almanya'da koalisyon hükümeti görevine başladı ancak değişiklikler kürtajı belli kurallara bağlayan...

Almanya’da mücadele sonuç verdi: 219a kaldırılacak

Almanya’da kurulacak olan koalisyon hükümeti doktorların internet sayfalarından kürtajla ilgili bilg...

Almanya'da 25 Kasım: 'Taleplerimizin yaşama geçiri...

Almanya'da kadına yönelik şiddet artarken 25 Kasım'da kadınlar şiddete karşı bütüncül önlemler, kadı...