Almanya'da yeni hükümet ve kadınlar…
Almanya'da koalisyon hükümeti görevine başladı ancak değişiklikler kürtajı belli kurallara bağlayan ve bunlara uyulmadığı takdirde cezayı içeren 218 sayılı paragrafın kaldırılmasını kapsamadı.

Almanya'da sosyal demokratlar, Yeşiller ve liberal demokratlardan oluşan koalisyon hükümeti görevine başladı. Gelecekteki hükümet ortaklarının üzerinde anlaştıkları koalisyon sözleşmesinde kadınlarla ilgili kulağa hoş gelen ifadeler yer alıyor. Örneğin kürtajla ilgili 219a paragrafının kaldırılacak olması bunlardan biri. Yıllardan beri kadınların sürdürdüğü mücadele sonucu kürtajı suç olarak gösteren 218 ve 219 a paragraflarından en azından biri hükmünü kaybedecek. Doktorlar ve klinikler, kürtaj yaptıklarını, hangi yöntemleri kullandıklarını internet sayfalarından cezalandırılma korkusu olmadan açıklayabilecekler. Ancak kürtajı belli kurallara bağlayan ve bunlara uyulmadığı takdirde cezayı içeren 218 sayılı paragraf olduğu gibi kalacak.

KADIN İSTİHDAMI ZAYIF

Koalisyon ortaklarının kadın istihdamını artırmak adına ileri bir adım olarak gösterdiği bir şey de mini işlerde kazanılan paranın ayda 520 euroya çıkarılması. Böylece bu işlerin cazip hale getirileceği belirtiliyor. Bu konu, özellikle sendikalar tarafından eleştiriliyor. Alman Sedikalar Birliği (DGB) başkan vekili Elke Hannack, kadınların 520 euroluk mini ve daha fazla kazanılan midi işlerle avutulmak istenmesine karşı çıkarak, kararın kadınların eşit istihdam talepleriyle alay etmek anlamına geldiğini söylüyor. Sendikalar, sigortasız olan, pandemi döneminde olduğu gibi kısa çalışma zorunlu hale gelince bu kısa çalışma parasından mahrum olan işlerin teşviki yerine çalışılan ilk saatten itibaren işlerin sigortalı olmasını savunuyor. Söz verilen şeyler arasında kadın erkek ücret-maaş farkının azaltılacağının yer alması sendikaları umutlandırıyor. Maaş şeffaflık yasasının daha etkili hale getirilmesinin gerekli olduğu belirtiliyor. Koalisyon ortaklarının Hartz yasalarına karşı olmaması, sadece yoksulluk parası olarak bilinen Hartz 4 'ün Bürgergeld olarak nitelenmesiyle yetinmesi de yoksulluktan en fazla etkilenen kadınlara sunduğu yeni bir şey olmadığı anlamına geliyor. Emeklilik yasasında olumlu bir değişiklik olmaması da kadınların yaşlılıkta yoksulluğa mahkum olmasının süreceği şeklinde yorumlanıyor.

Vergi sisteminde kadınları evde kalmaya teşvik eden evliliğe bağlı vergi muafiyetinin (Ehegattinsplitting) sürecek olması da bakım işlerinin kadınlar tarafından üstlenilmesi, eşten ayrılma durumunda çalışmayan kadının mağdur olması demek.

BASKI VE KONTROL ZORUNLU

Sözleşmede İstanbul Sözleşmesi'nin ve BM CEDAW sözleşmesinin çekincesiz hayata geçirileceği de vaat ediliyor. Özellikle İstanbul Sözleşmesi, şimdiye kadar göçmen ve mülteci kadınlarla ilgili maddeleri Göç Yasası kapsamında ele alındığı gerekçesiyle uygulanmamaktaydı. Bu eşlerinden bağımsız oturma izni olmayan kadınların şiddet görmelerine rağmen suç duyurusunda bulunamamalarına, bulunmaları halinde ise çoğunlukla sınır dışı edilmesine yol açıyordu. Gelecekteki hükümet eşten bağımsız oturma izni alma süresinin azaltılacağı üzerine de anlaştı. Kadın sığınma evlerinin kapasitelerinin ve personelinin artırılması konusunda da etkili adımlar atılacağı söyleniyor. Ancak bu konuda top eyalet yönetimlerine veya belediyelere atılıyor ve onların yetkili olduğu belirtiliyor. Kadın örgütleri kadın cinayetlerinin hala aile dramı veya ilişki trajedisi olarak değerlendirilip hukuki indirime tabii tutulmasını da eleştiriyor ve “cinayet cinayettir, bu cinayetlerin kadınların kadın oldukları için işlendikleri kabul edilmelidir” diyor.

Gelecekteki hükümetin dışişleri bakanının Yeşillerden hem de bir kadın olması, dış politikada kadın çizgisinin hayata geçirileceği şeklinde lanse ediliyor. Buna göre savaşlardan ve yoksulluktan en fazla kadınlar etkilendiği için kadınlara yönelik projelere, kadınların ekonomik güçlendirilmesine ağırlık verilecek. Ancak, Yugoslavya savaşından beri Almanya'nın dış müdahalelerini olumlayan, hatta daha da yaygınlaştırılmasını ve etkili hale getirilmesini savunan Yeşiller'in savaşları ve buna bağlı kadın mağduriyetini azaltabileceğine pek de inanılmıyor.

Sonuç olarak, yeni hükümet programında eskiye göre kadınlara yönelik olumlu maddeler var. Ancak kadın örgütlerinin mutabık olduğu şey; yeterli olmadıkları ve bu yetersiz olanların bile hayata geçirilmesi için kadın mücadelesinin sürdürülmesinin zorunlu olduğu. Vaat edilenlerin hayata geçirilip geçirilmediğinin kontrol edilmesi ve hesap sorulması zorunlu.

Not: Mini işler haftalık çalışma süresinin 10 saati geçmediği, midi işler ise haftalık çalışma süresinin 15'e kadar çıktığı işler.

Fotoğraf: Semra Çelik

İlgili haberler
Almanya’da mücadele sonuç verdi: 219a kaldırılacak

Almanya’da kurulacak olan koalisyon hükümeti doktorların internet sayfalarından kürtajla ilgili bilg...

Almanya'da 25 Kasım: 'Taleplerimizin yaşama geçiri...

Almanya'da kadına yönelik şiddet artarken 25 Kasım'da kadınlar şiddete karşı bütüncül önlemler, kadı...

Almanya'da kadınlar 25 Kasım'da sokağa çıkıyor

25 Kasım, hala kadınların artan şiddetle mücadele etmek zorunda kaldıkları bir gün. Bu yıl da Almany...