Kadınlar tüm dünyada 8 Mart’ta sokakta!
Kadınlar dünyanın dört bir yanında 8 Mart’ta alanlara çıkarak seslerini yükseltti! İşte ülke ülke 8 Mart eylemleri...

ASYA
KIRGIZİSTANKırgızistan’ın Bişkek kentinde cinsiyet eşitliği çağrısında bulunan onlarca kadının eylemine, maskeli erkekler saldırdı.
Guardian’da yer alan habere göre, kadınlar, yüzlerine maske takan erkeklerin kalabalığa saldırması, posterleri yırtması ve balonların patlatılmasından sonra gözaltına alındı.

PAKİSTAN

Pakistan’da kadınlar, LGBTİ+’lar ve erkeklerle birlikte Aurat Yürüyüşü olarak bilinen ve ülke çapında gerçekleştirilen organizasyon için bir araya geldi.
Mitinge katılanlar, toplumun en ezilen ve savunmasız olan kesimini hedef alan şiddete karşı seslerini yükseltti.
Ülkedeki ilk Aurat Yürüyüşü üç yıl önce Karachi’de gerçekleşti. 2019 yılında ise yürüyüş Lohore, Multan ve Hyderabad gibi şehirleri de içine alarak genişledi.

ÇİN
Virüs korkusuna rağmen 8 Mart Uluslararası Emekçi Kadınlar Günü  için Asya’da binler yürüyüşler düzenledi
3 bin 500’den fazla insanı öldüren ve dünya çapında ise 100 binden fazla insana bulaşan koronavirüs salgınının merkezi olan Çin’de, Çin Merkez Televizyonu (CCTV) virüse karşı savaşta ön cephede kadın sağlık çalışanlarının olduğunun altını çizdi.
Kadınlar, aşırı muhafazakâr Pakistan’da “özgürlük” talebiyle sokaklara çıkarken, giderek kötüleşen salgın konusundaki artan korkulara rağmen Tayland, Endonezya ve Filipinler’de de yürüyüşler gerçekleştirildi.

TAYLANDBangkok’ta göstericiler, Tayland’da düzinelerce insana bulaşan Koronovirüse rağmen kadınlar sokaktaydı. Gösteriye katılımlar geçen seneye göre daha düşük kaldı. Organizatörler virüs korkusu nedeniyle katılımın düşük olduğunu belirtti.

FİLİPİNLERFilipinler’in başkenti Manila’da, 8 Mart Uluslararası Emekçi Kadınlar Günü’nü kutlamak için binlerce kadın ve erkek yürüyüş düzenledi ve kadın düşmanlığıyla suçladıkları Devlet Başkanı Rodrigo Duterte’nin büyük bir temsilini yaktı.

Filipinler'de, feminist hareketler, anti-emperyal ve Duterte rejimine karşı muhalif hareketlerle birleşti. Kadınlar, emperyalizmi ve Duterte yönetimini sonlandırma çağrısı yapmak için sokaklara çıktı.

ENDONEZYAEndonezya’nın başkenti Jakarta’da bazıları gökkuşağı makyajlı yüzlerce insanın katıldığı bir yürüyüşte hükümetten, cinsiyet ayrımcılığı olarak görülen yasaların geri çekilmesi talep edildi. Ayrıca, gösteriye katılanlar, cinsel şiddete karşı yasalar ve ev hizmetlerinde çalışanların korunmasını istediler.

GÜNEY KORE
Çin dışında 7 binden fazla virüs enfeksiyonunun olduğu Güney Kore’de de birkaç etkinlik iptal edildi. Birçok feminist grup sokaklarda yürüyüş düzenlemek yerine cinsiyet eşitsizliğine farkındalığı artırmak için #FemaleStrike, #PowerUp ve #38InternationalWomensDay hashtagleri kullanarak online kampanyalar düzenledi.

HİNDİSTAN
Hindistan’da planlanmış olan bir kadın maratonu ise virüs endişeleri nedeniyle ertelendi.

IRAK


Başkent Bağdat’ta cinsiyet eşitliğine çağrı yapan bir gösteri düzenlendi.
Başkent Bağdat’taki Tahrir Meydanı’nda da 8 Mart Uluslararası Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle kutlamalar gerçekleştirildi. Bazı kadınların koronavirüs dolayısıyla yüz maskesi taktıkları görüldü.

BAGLADEŞ

LATİN AMERİKA
ŞİLİ


Geçtiğimiz yıl Ekim ayında meydana gelen halk hareketinin ardından inşa edilen Dünya Kadınlar Günü için Şili’de bir milyondan fazla kadın sokaklara çıktı.
Sosyal adaletsizlik nedeniyle bir milyondan fazla kadının katıldığı gösterilerde, gösterilerin sloganı olan “Biz kadınlarsız bir daha asla”, Şili’nin bütün sokaklarında yankılandı.
Ülkedeki kadınlar, geçen yıldan bu yana yüksek yaşam maliyetleri dolayısıyla gerçekleşen protestoların ortasında, kadın hakları konusunun ekonomik reformların ön saflarında yer alması çağrısında bulunuyorlar.
Tepkiler artan metro fiyatlarına karşı başlamıştı. Ancak, sosyal adaletsizlik, eşitsizlik ve yaşam maliyetleri gibi sorunlara karşı giderek büyümüştü.

AVRUPA
İSVİÇRE


İsviçre Lozan’da Koronovirüs önlemlerine, “1000 ve üzeri kişinin katıldığı eylemlerin yasaklanması”na rağmen Lozan’daki kadınlar sokaklardaydı.

ALMANYA8 Mart Uluslararası Emekçi Kadınlar Günü kapsamında ülkenin başkentinde kadınlar, bir bisiklet gösterisi olan ‘Mor Gezinti’ye katıldı.

FRANSA


Fransa’daki büyük bir işçi sendikası olan Genel Emek Konfederasyonu’nun (CGT) kadınları, II. Dünya Savaşı’nın feminist ikonu Rosie the Riveter (Perçinci Rosie) gibi giyinerek eşitlik talebinde bulunmak için sokaklara çıktı.

KUZEY MAKEDONYA CUMHURİYETİ
8 Mart Uluslararası Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla ülkenin başkenti Üsküp’te Kuzey Makedonya Helsinki İnsan Hakları Komitesi tarafından organize edilen bir gösteri düzenlendi. Protesto gösterisi ‘Suçlu değilsin’ sloganıyla yapıldı. 

UKRAYNA
Ukrayna’nın başkenti Kiev’de de gösteriler düzenlendi. Kadınlar, kadına karşı şiddete son verilmesi ve daha geniş cinsiyet eşitliği çağrısında bulundu.

HOLLONDA


8 Mart Uluslararası Emekçi Kadınlar Günü ’nde Amsterdam’da büyük bir gösteri düzenlendi.

MOSKOVA


İSPANYA


Kaynak: The Guardian

KANADA


İlgili haberler
İl il Ekmek ve Gül 8 Mart buluşmaları

‘Krize Şiddete, Eşitsizliğe karşı GÜCÜMÜZ BİRLİĞİMİZ’ diyerek yola çıktık. Ülkenin bir tarafında kad...

‘Böyle gitmez’ demek için 8 Mart’a geliyorum...

Bursa’da metal işçisi bir kadın anlatıyor: ‘Böyle gitmez’ demek için 8 Mart’a gelmek istiyorum. 1 Ma...

8 MART 2020| Krize ve şiddete karşı isyanda, tüm d...

Ortak bir söz kurmak için yan yana gelen, bugün sokaklara çıkıp, taleplerini haykıracak olan kadınla...