Kabil’de kız çocuklarının okul çıkışında bombalı saldırı
Afganistan'ın başkenti Kabil'de Cumartesi günü bir okulun önünde düzenlenen bombalı saldırıda çoğu kız çocukları olmak üzere 50 kişi hayatını kaybetti, 100’den fazla kişi yaralandı.

Afganistan'ın başkenti Kabil'de kız çocukları okul binasını terk ederken okul binasının yakınında Cumartesi günü meydana gelen patlamalarda en az 50 kişi öldü ve 100'den fazla kişi yaralandı. Patlamaların, bir arabaya yerleştirilen bomba ve iki el yapımı patlayıcı cihazdan kaynaklandığına inanılıyor.

BBC’nin haberine göre Eğitim Bakanlığı Sözcüsü, kurbanların çoğunun kız çocukları olduğunu söyledi. Sayed-Ul-Shuhada okulu, sabahları erkekler ve öğleden sonraları kızlar için sınıflar düzenleyen bir okul. Saldırı, saat 16.00 sularında, kız çocukları okuldan ayrılırken ve sokaklar, mahalle sakinleriyle dolup taşırken meydana geldi.

Batı Kabil'deki mahalle, Moğol ve Orta Asya kökenli ve çoğunlukla Şii Müslümanları olan Hazara azınlık topluluğundan birçok kişiye ev sahipliği yapıyor. Bu bölgede, neredeyse tam bir yıl önce, yerel hastanedeki bir doğum ünitesi saldırıya uğradı ve 24 kadın, çocuk ve bebek saldırı sonucu öldü. Özellikle spor salonları, kültür merkezleri ve eğitim yerlerindeki bombalı saldırılarda onlarca kişi öldürüldü. Ekim ayında, aynı mahalledeki bir eğitim merkezinde meydana gelen intihar patlamasında, çoğu öğrenci olmak üzere en az 24 kişi öldü.

NYTimes’ın haberine göre Afganistan Bağımsız İnsan Hakları Komisyonu başkanı Shaharzad Akbar sosyal medyada “Çocuklara zarar veren saldırıların sayısını kaybettim” dedi. “Eğitime yönelik saldırıların sayısını kaybettim. Daha bu ay öldürülen sivillerin sayısını kaybettim. Bu savaş sona ermeli. Bu çılgınlık, bu acı... "

Bölgede ikamet eden Mohammad Hussain Jawhari, iki akrabasının kayıp olduğunu söyledi. Jawhari, “En az 10 hastaneyi kontrol ettim ve hiçbir yerde bulunamadı” dedi. “Bölgede insanlar toplandı. Gerçekten kızgınlar. Bu, çocuklarımızın havaya uçtuğu ve hükümetin bir şey yapmadığı ilk değil.”

Saldırıyı henüz kimse üstlenmedi. Afgan hükümet yetkilileri saldırıdan Taliban militanlarını sorumlu tuttu, ancak grup herhangi bir saldırıyı reddetti.

Fotoğraf: Pixabay

İlgili haberler
Afganistan’da kadınlar, ‘kız çocuklarının şarkı sö...

Afganistan’da kız öğrencilerin şarkı söylemesine yasaklanmak istenmesi protestolara yol açtı. Ülkeni...

Afganistan'da 3 kadın sağlık çalışanı vurularak öl...

Afganistan'da çocuk felcine karşı aşılama kampanyasında çalışan sağlık emekçisi kadınlar, sağlıkçıla...

Savaşın içinde yaşamak / Insyriated

‘Filmin adı (Insyriated) Türkçeye ‘Hayatın İçinde’ olarak çevrilmiş. Ama izleyince göreceksiniz ki a...