Afganistan'da 3 kadın sağlık çalışanı vurularak öldürüldü
Afganistan'da çocuk felcine karşı aşılama kampanyasında çalışan sağlık emekçisi kadınlar, sağlıkçılara karşı ve aşı karşıtı yürütülen kampanyayla artan şiddetin en son kurbanları oldu.

Reuters haber ajansına göre, silahlı kişiler Afganistan’ın doğusundaki Celalabad kentinde üç kadın çocuk felci aşısı sağlık çalışanını öldürdü.

Afganistan, Pazartesi günü UNICEF ile işbirliği içinde, ülkenin 34 ilinden 32’sinde 9,6 milyon çocuğu aşılamayı amaçlayan beş günlük bir çocuk felci karşıtı kampanya başlatmıştı. Afganistan Sağlık Bakanlığının Çocuk Felci Koordinatörü Mir Jan Rasikh’e göre, bu yıl ikinci çocuk felci karşıtı aşılama kampanyasında 55 binden fazla işçinin beş gün içerisinde aşılama yapması planlanıyordu. Çocuk felci aşısı kampanyasının başlamasından bir gün sonra iki gönüllü ve bir gözetmen olan iki kadın sağlık çalışanı iki ayrı yerde saldırıya uğrayıp, öldürüldü.

Bir eyalet hükümet yetkilisi, saldırıları kimin gerçekleştirdiğinin net olarak belli olmadığını söyledi. Polis, olaylarla ilgili olarak iki şüphelinin tutuklandığını ifade etti.

WHO, çocuk felci salgınından yalnızca iki ülkenin etkilendiğini söylüyor: Afganistan ve Pakistan.

Taliban dahil militan gruplar geçmişte sağlık çalışanlarını hedef almıştı. Afganistan’daki Birleşmiş Milletler Yardım Misyonu (UNAMA) geçen yıl sağlık çalışanlarının giderek daha fazla risk altında olduğu konusunda uyarmıştı. Taliban, çocuk felcini ortadan kaldırma kampanyalarının Batı tarafından casusluk için bir örtü olarak kullanıldığını iddia ediyor.
Aşılama planları komplo teorilerinin kurbanı oluyor. Bu tür teoriler arasında, çocuk felci aşısının Müslümanları kısırlaştırmak için kullanıldığı veya damlalardaki bazı bileşenlerin, Müslümanlar için yasak olan domuzlardan türetildiği yer alıyor.
DW’nin haberine göre UNICEF, “Çocuk felci yanlısı liderlerin öldürüldüğü Taliban yönetimi sırasında aşılanan korku bugün önemli bir endişe kaynağı olmaya devam ediyor. Haleflerin çoğu hala korkuyor ve çocuk felci aşısını onaylama konusunda motive değil” dedi.
Sağlık Bakanlığı’na göre, yaklaşık 3 milyon Afgan çocuk, Taliban militanlarının kapıdan kapıya kampanyaları engellemesi nedeniyle son üç yılda çocuk felci aşısına erişemedi.

Kaynak: DW

Fotoğraf: Freepik

İlgili haberler
Afganistan’da kadınlar, ‘kız çocuklarının şarkı sö...

Afganistan’da kız öğrencilerin şarkı söylemesine yasaklanmak istenmesi protestolara yol açtı. Ülkeni...

GÜNÜN BİLGİSİ: Aşı karşıtlığının bilimsel bir tara...

Giderek artan aşı karşıtlığı toplumu tehdit eden hastalıkların yeniden gündeme gelmesine neden oldu....

GÜNÜN DİKKATİ: Aşı karşıtlığı halk sorunudur!

İTO, ‘Çocuklarına aşı yaptırmayan aile sayısı 2010’da sadece 183 iken, 2017’de 23.000’e çıktı’ diyer...