Afganistan’da kadınlar, ‘kız çocuklarının şarkı söylemesi yasağı’nı şarkı söyleyerek protesto ediyor
Afganistan’da kız öğrencilerin şarkı söylemesine yasaklanmak istenmesi protestolara yol açtı. Ülkenin dört bir yanından kadınlar şarkı söylerken videolarını kaydetti, #IAmMySong etiketiyle paylaştı.

Afganistan’da kadınlar, sosyal medyadan örgütlenerek hükümetin aldığı “12 yaş ve üstü kızların şarkı söylemesi” yasağını protesto ediyor.

Afganistan Eğitim Bakanlığı, kız çocuklara ülke çapında şarkı söyleme yasağı koyma kararını geri çekmeye hazırlanıyor.

Geçtiğimiz hafta kamuoyuna sızan okul kurullarına ilişkin yazılan bir mektupta Kabil Eğitim Bakanlığı, etkinliklere yalnızca kadınlar katılmadığı sürece, 12 yaş ve üstü kızların artık halka açık etkinliklerde şarkı söyleyemeyeceğini bildirdi. Mektupta ayrıca kızların bir erkek müzik öğretmeni tarafından eğitilemeyeceği de belirtiliyordu.

Karar için verilen neden, öğrencilerin çalışmaya odaklanmalarını sağlamak olarak sunuldu ancak duyuru, birçok kişinin hükümeti Taliban’a sempati duymakla ve cinsiyet ayrımcılığını teşvik etmekle suçlamasıyla büyük bir öfke yarattı.

BirGün‘ün The Guardian‘dan aktardığı habere göre, protesto amacıyla, aralarında birçok önde gelen Afgan liderin de bulunduğu ülkenin dört bir yanından kadınlar, şarkı söylerken kendi videolarını kaydetti ve bunları #IAmMySong etiketini kullanarak sosyal medyada paylaştı.

‘BAKANLIK GERİ ADIM ATTI’

Bu hafta bakanlık, başkent Kabil’deki eğitim müdürü tarafından açıklanan yasağı araştırdığını söyleyerek kararın yanlış anlaşıldığını savundu. Bakanlıktan yapılan açıklamada, mektubun tutumunu yansıtmadığı ve sorunun değerlendirileceği belirtildi.

#IAmMySong kampanyasını başlatan Afganistan Ulusal Müzik Enstitüsünün kurucusu Ahmad Sarmast, bakanlığı önceki emri resmi olarak kaldırmaya çağırdı.

Yasakla ilgili Sarmast, “Kararname sadece Afgan kızların müzik haklarını ve onları müziğin iyileştirici gücünden mahrum etmekle kalmıyor, aynı zamanda Afgan anayasasını, çocuk koruma yasalarını ve uluslararası çocuk hakları sözleşmesini de ihlal ediyor” dedi.

1996’dan 2001’e kadar Afganistan’ın Taliban yönetimi sırasında, müzik ülke çapında yasaklandı ve kızların okula gitmesine izin verilmedi.

Fotoğraf: Yol TV videosunun ekran görüntüsü alınmıştır

İlgili haberler
Afganistan’da kadınlar eşit haklar için koştu

Afganistan’ın Kabil kentinde, kız ve erkek çocuklarının ortak katıldığı tek spor etkinliğinde genç k...

GÜNÜN KİTABI: 'Bir Zamanlar Afganistan'

Bu kitaptaki fotoğraflar, dünyada zaman ileri doğru akarken Afganistan'da geri akmış gibi hissettiri...

GÜNÜN ŞARKISI: Afganistan'ın ilk kadın rapçisinden

'Ben bir kadının sesi olmak istiyorum, ne azı ne daha fazlası, hakkımı istiyorum' diyen Paradise'a k...