İsveç’te suçlarda azalma, kadına yönelik şiddette artış görülüyor
Suçluluğu Önleme Danışmanlığı’nın verileri, pandemi sürecinde İsveç’te suçluluğun azaldığını ancak kadına yönelik şiddet suçlarının ise yüzde 20 oranında arttığına işaret ediyor.

Suçluluğu Önleme Danışmanlığı’nın (BRÅ) yayımladığı son istatistikler pandemi sürecinde İsveç’te suçluluğun azaldığını ancak kadına karşı şiddet suçlarının arttığını gösterdi. 

Kovid-19 pandemisi mart ayı başlarında İsveç’te etkisini göstermeye başladı. Halk Sağlığı Kurumu’nun mart ayı ortalarındaki tavsiye ve sınırlamaları toplumda hareketliliğin sınırlanmasına neden oldu.

BRÅ, salgının ülkede suçluluk üzerindeki etkisini belirlemek için mart ve nisan aylarını kapsayan kapsamlı bir araştırma yaptı. Sonuç ülke genelinde polis ve kurumlara yapılan suç bildirimlerinin nisan ayında geçtiğimiz yılın aynı ayına kıyasla yüzde 5 oranında azaldığını gösterdi.

Salgının en yaygın olduğu başkent Stockholm’de işlenen suçlarda ülkenin diğer kentlerine kıyasla daha fazla azalma görüldü. Ülke genelinde işlenen suçlar mart ayında yüzde 4, nisan ayında yüzde 5 oranında azalırken bu oran Stockholm’de her iki ayda yüzde 7’şer oranında azaldı.

KADINA YÖNELİK ŞİDDET YÜZDE 20 ORANINDA ARTTI

Azalan suçluluk oranları türlerine göre farklılıklar gösteriyor. Hırsızlık suçları yüzde 17, dolandırıcılık suçları yüzde 11 oranında azaldı. Buna karşın kadına yönelik şiddet suçlarında yüzde 20, uyuşturucu kullanma suçlarında yüzde 15 ve trafik suçlarında yüzde 4 oranında artış görüldü.

130 kadın sığınma evini bünyesinde barındıran Unizon Derneği’nin Başkanı Olga Persson, dünyanın büyük bir bölümünde de evde kadına şiddetin arttığını söyledi. 

İsveç’te şiddetin neden arttığını henüz kesin olarak bilinmediğini söyleyen Persson, “Ama bunun virüsle ilgisi olabilir. Daha fazla evde kalmalar olduğunda kadın ve çocuklara şiddet artıyor” dedi.

Moderat Parti Milletvekili ve partinin Kadın Kolları Başkanı Josefin Malmqvist de, toplumsal bir sorun olan kadına yönelik erkek şiddetinin pandemi sırasında daha fazla arttığını belirtti. Hükümetin kadın sığınma evleri için ayırdığı ödeneği iki kata çıkarmasını istedi.

SOMUT ÖNLEMLER ALINMASI İSTENİYOR

Kadına yönelik şiddetin engellenmesi için somut ve acil önlemlere gereksinim olduğunun altını çizen Malmqvist, önerilerini sıraladı: “Kadınlar değil onlara şiddet uygulayan erkekler evden uzaklaştırılmalı. Kadına şiddet uygulayanlara verilen cezanın alt sınırı 1 yıl üst sınırı 10 yıl olmalı. Kadına ağır şiddet uygulayanlar tutuklu kalmalı. Kadına yönelik bir kaç kez şiddet uygulayanlar sınır dışı edilmeli. Kadına yaklaşmama tedbiri verilenlere elektronik kelepçe takılmalı.”

İlgili haberler
İsveç’te sendika, hamile hemşirelerin koronalı has...

İsveç’te Sağlık Federasyonu, hamile hemşirelerin Kovid-19’a yakalanan hastaların bakım ve tedavisind...

Sınırların ötesinde sağlık emekçileri neler yaşıyo...

Duyduklarımızın, izlediklerimizin çok daha kötüsü. İlk günden beri en önde olan sağlık emekçileri vi...

Sınırların ötesinde COVID-19’un kadına yönelik şid...

Birleşmiş Milletler Kadın Komisyonunun yayımladığı rapora göre salgın sürecinde dünyanın birçok yeri...