İspanya’da kadınlar şiddet yasasının iptaline karşı eylem yaptı
İspanya’da aşırı sağcı Vox Partisinin kadına yönelik şiddetle mücadele yasasının iptaline ilişkin girişimlerine karşı çıkan kadınlar, ‘Eşitlikte bir adım bile geriye gidilemez’ diyerek eylem yaptı.

İspanya’da aşırı sağcı Vox Partisinin, kadına yönelik şiddetle mücadele yasasının iptaline ilişkin girişimlerine karşı bir araya gelen kadın örgütleri, 50’den fazla kentte eylem düzenledi. “Eşitlikte bir adım bile geriye gidilemez. Müzakere etmiyoruz” temasıyla düzenlenen eylemlere 45’ten fazla kadın örgütü, işçi sendikaları ve sol görüşlü siyasi partiler destek verdi.

Vox Partisinin ilk defa milletvekili çıkardığı Endülüs özerk yönetimi parlamentosunun bulunduğu Sevilla ise, eylemlerde öne çıkan kent oldu. Endülüs Başkanlığı için güvenoyu görüşmelerinin başladığı parlamentonun önünde toplanan kadınlar, “Eşitlikte bir adım bile geri atılamaz, Faşistler parlamentomuzdan dışarı, abartmıyoruz, bizi öldürüyorlar” şeklinde sloganlar attı.

Vox’un kadına yönelik şiddetle mücadele yasasının iptaline ilişkin girişimleri, ülkenin diğer kentlerinde de protesto edildi. Başkent Madrid’deki Sol Meydanı’nda toplanan çok sayıda kişi, kadın haklarında geri adım atılmaması için mücadelelerine devam edeceklerini mesajını verdi.
Endülüs’te 2018 yılının kasım ayında yapılan yerel seçimle sonrasına sosyalistlerin 36 yıllık egemenliği son bulmuştu. Seçimlerden, ikinci büyük parti olarak çıkan sağ görüşlü Halk Partisi (PP) ve Vatandaşlar Partisi (C’s) hükümeti kurmak için anlaşmaya varırken, mecliste çoğunluğu sağlayabilmeleri için gerekli olan Vox’un desteğini de almışlardı.

Vox’un PP ve C’s koalisyonuna destek vermek için masaya koyduğu şartlardan biri, kadına yönelik şiddetle mücadele yasasının iptali olmuştu. Görüşmeler sonrasında bu ve 52 bin göçmenin sınır dışı edilmesi gibi diğer taleplerini geri çeken Vox, sağ hükümete dışarıdan destek vererek mücadelesini parlamento içinde yürüteceğini açıklamıştı.

Endülüs seçimlerinde Vox, 12 milletvekili çıkarmış ve bu, İspanya’da diktatör Francisco Franco dönemi sonrasında ilk defa aşırı sağ görüşlü bir siyasi partinin ülkedeki bir parlamentoya temsilci göndermesi bakımından dikkati çekmişti. İspanya’daki anketlerin aşırı sağın yükselişe geçtiğini ve Vox’un ilk genel seçimlerde İspanyol meclisine de milletvekili göndereceğini gösterdiği söyleniyor.

Kaynak: Jinnews

İlgili haberler
Sovyetlerde Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele

Kapitalist ülkelerde ‘özel mesele’, ‘aile içi mesele’ adıyla kadını erkeğin egoist ve despotik çıkar...

İspanyalı işçi kadınların zengin patronlara karşı...

İspanya’da dünyanın en zengin patronu olan Bershka patronuna karşı ilk kez greve çıkan kadınlar tale...

Kadına yönelik şiddetle mücadelede yaşamsal mekani...

Mor Çatı, 6284 sayılı Kanun’u ele aldığı bir çalıştay gerçekleştirdi. Çalıştayda 6284 sayılı Kanun’u...