İskoçya’da ‘eşit işe eşit ücret’ talepleri gerçekleşmeyen kadınlar greve çıkıyor
İskoçya’daki Glasgow şehrinde çalışan 8 bin belediye işçisi kadın bugün ve yarın greve çıkıyor. ‘Artık Yeter’ diyen kadınların talebi ‘eşit işe eşit ücret’.
İskoçya’nın en büyük kenti olan Glasgow’da belediye bünyesinde çalışan kadın işçiler, erkeklerle benzer işler yapmalarına rağmen ücret eşitsizliği yaşadıkları için yıllardır eşitlik mücadelesi veriyorlardı. Belediye ile görüşmelerinde sonuç alamayan 8 bin kadın işçi “eşit işe eşit ücret” talebi ile İngiltere’nin en büyük iki sendikası GMB ve UNISON sendikalarının öncülüğünde 2 gün sürecek greve çıkıyor.

Genellikle okul ve kreşlerde temizlik, yemekhane, bakım hizmetleri gibi görevlerde çalışan kadınlar ve diğer belediye çalışanları belediyenin uzun yıllardır devam eden eşit ücret sorununu çözmesi için mücadele ediyorlardı.


‘SOKAKLARI SÜPÜREN BİRİYLE AYNI MAAŞI ALMAYI HAK ETTİĞİMİ DÜŞÜNÜYORUM’

Bu yılın başında, bütün mahkeme sonuçlarıkadınları destekledikten sonra, belediye, geçmişte yaşanan adaletsizlik için bir anlaşma sözü vermişti. Fakat aradan geçen 10 ay ve yapılan 20’yi aşkın toplantıya rağmen belediyenin herhangi bir adım atmadığını belirten UNISON ve GMB sendikası “Artık Yeter” deyip grev kararı aldı.
Grevin 1970’lerde Ford makinistlerinin gerçekleştirdiği grevden sonra endüstrideki en büyük grev olması bekleniyor.
Geleneksel olarak “kadın işi” denilen işlerde çalışan kadınlar -temizlik ve bakım işleri-, çöp toplama gibi “erkek işi” olarak görülen işlerde çalışan erkeklerden daha az ücret alıyorlar.

Eşit ücret talebinde bulunanlar arasında erkekler de olmasına rağmen, harekete geçenlerin ezici çoğunluğu kadınların oluşturduğunu söyleyen sendika temsilcileri “Bu grev yoluyla ortaya çıkan kardeşlik inanılmaz. Kadınlar artık ayağa kalkıyor.” dedi.
Yıllardır temizlik işlerinde çalışan bir kadın işçi şöyle diyor: “Asıl sorun ne biliyor musun? Ömrüm boyunca bu işi yaptım ve sokakları süpüren biriyle aynı maaşı almayı hak ettiğimi düşünüyorum. Mücadelemi bırakmayacağım!”

İZLANDA’DA DA KADINLAR CİNSLER ARASINDAKİ
ÜCRET EŞİTSİZLİĞİ İÇİN ALANLARA ÇIKIYOR

İzlanda’da da kadınlar, cinsler arasındaki ücret adaletsizliğini protesto etmek için çarşamba günü 14.55’te iş bırakarak meydanlara çıkacak.
Erkeklerden yüzde 26 oranında daha az ücret alan kadınlar, 08.00-17.00 saatlerinin normal iş günü olarak kabul edildiği için kadınlar, 14.55’ten sonra işverenlere bedava çalıştıklarını söylüyor.
Kadınların talepleri; kadınlar ve erkekler arasındaki ücret farklılığının sıfırlanması, iş yaşamında cinsel taciz ve tecavüzlerin engellenmesi için önlemler alınması ve yoğun olarak sektörlerde yöneticilerin kadınlardan oluşmaması.
KADINLAR ERKEKLERDEN DAHA DÜŞÜK ÜCRETLE ÇALIŞIYOR
Dünyanın en eşitlikçi ülkeleri arasında yer alan İzlanda’da kadınlar, erkeklerin ücretlerinin yüzde 74’ünü alıyor.
Cinsler arasındaki ücret farklılığı azalma göstermekle birlikte oldukça yavaş ilerliyor. Mevcut durumun devamı halinde erkek ve kadınlar arasındaki ücret eşitliği ancak 2047 yılında sağlanabiliyor.
İlgili haberler
GÜNÜN RAKAMI: Eşit işe eşit ücret yüz yılın mesele...

1952’de Birleşik Krallık’ta kadınların aynı işi yaptıkları erkeklerle aynı ücreti alması kararı alın...

GÜNÜN ÇİZİMİ: Eşit işe eşit ücret

The Sanat’ın geçtiğimiz 8 Mart için hazırladığı “Puslu Kadınlar Atlası”nda yer alan çalışmalardan Es...

GÜNÜN DENEYİ: Maymunlar adaletsizliği fark edebile...

2003 yılında yapılan bir deneyle maymunların adaletsizliği fark edip etmeyecekleri araştırıldı. Sizc...