İranlı Sepideh 5 yıl sonra cezaevinden çıktı, gece yine tutuklandı
İran’da Evin cezaevinden dün tahliye edilen işçi hakları savunucusu Sepideh Qolian, aynı gece kolluk güçlerin saldırısına uğradıktan sonra tekrar tutuklandı.

İran’da başkent Tahran’daki Evin Cezaevinden dün tahliye edilen İşçi Hakları Savunucusu Öğrenci Sepideh Qolian, cezaevi çıkışı attığı sloganlar gerekçesiyle yeniden gözaltına alındı. Hukuk Fakültesi Öğrencisi Qolian, Haft Tape (Yedi Tepe) şeker fabrikası işçilerinin mücadelesine katıldığı için 4 yıl 7 ay tutuklu kalmıştı.
Çarşamba günü tahliye edilen Qolian, aynı gece kolluk güçlerinin saldırısına uğradıktan sonra tekrar tutuklandı. Tutuklamanın nedeni ise serbest bırakıldığında İran rejimi Lideri Ali Hamaney aleyhine sloganlar atması. Qolian, cezaevi çıkışı “Hamaney, ey zalim seni toprağa gömeceğiz” diye bağırmıştı.

İŞÇİLERİN EYLEMİNE DESTEK VERDİ
Sepideh Qolian, 2018 yılındaki işçi protestoları sırasında Huzistan’da, Yedi Tepe fabrikası işçilerinin sözcüsü İsmail Bakşi ve birkaç işçiyle birlikte tutuklandı. Hukuk Fakültesi öğrencisi olan Qolian, tutuklanana kadar Yedi Tepe fabrikasının grevlerinde ve eylemlerinde işçilerin yanında yer aldı.
Bu protestolar ülke çapında grevler, gösteriler ve yürüyüşler şeklinde gerçekleşti. 2018’in bahar aylarında süren bu protestolar daha da yaygınlaştı, işçiler tarafından sahiplenildi ve ardından onlarca işçi tutuklandı.

SINAV YERİNİ SORGU BİNASI YAPTILAR
Uzunca bir süre cezaevinde zor şartlarda kalan Sepide Qolian, defalarca kendi kentinden kilometrelerce uzak kentlerdeki cezaevlerine sürgün edildi. İran rejimi birçok siyasi tutukluya yaptığı gibi defalarca Qolian’ı zorla televizyon yayınına çıkartıp “yalan itiraflar”da bulunmaya ve pişmanlık duyduğunu ifade etmeye mecbur bıraktı.
Mahsa Amini’nin ahlak polisi tarafından gözaltına alındıktan sonra ölmesinin ardından defalarca protestoları destekleyen ve idamları mahkum eden mesajlar yayımlayan Qolian, son mesajında ağırlaşan cezaevi koşullarından bahsediyordu: “Her an işkence, infaz ve baskı korkusunu hep taşıyorum. Sokaklar bu ara kulaklarımıza devrim vaadini fısıldasa da işkence gördükten sonra, zorla söylettikleri cümlelerin televizyonda yayımlanmasıyla her seferinde çöküyorum. Ben cezaevinde hukuk öğrencisiyim ve bu dehşet içinde her gün Kültür Evin Cezaevi diye bir yere sınava gidiyorum. Orası sadece sınavların yapıldığı bir yer. Ama şimdilerde protestolarda tutuklananların sorgu binası haline gelmiş gibi görünüyor. İşte bu hükümet haydutça bilime ve insanlığa bağlı olan her yeri işkence merkezine dönüştürüyor. Hatta cezaevinde bulunan sınav merkezini bile…”

Sepide Qolian geçtiğimiz gün, cezaevinden çıkma haberini bu videoyla yayınlamıştı:


Fotoğraf: Bidarzani

İlgili haberler
İran’da ateşler yakıldı, ‘Diktatöre ölüm’ sloganla...

İran'da protestoların 180'inci gününde kadınlar ateş çemberi etrafında başörtülerini çıkardı, ‘Kadı...

İran’da Newroz yaklaşırken, kadınların ve emekçile...

İran’da Noruz kutlamaları yaklaşırken şeker işçileri greve çıktı. Çeşitli örgütler ve gençlik grupla...

İranlı kadınlar 8 Mart'ta sokakta: 'Kadın, yaşam,...

İran'da sabah saatlerinden itibaren pek çok ilde kadınlar sokağa çıktı.