İran’da ateşler yakıldı, ‘Diktatöre ölüm’ sloganları yükseldi
İran'da protestoların 180'inci gününde kadınlar ateş çemberi etrafında başörtülerini çıkardı, ‘Kadın, yaşam, özgürlük’ sloganı attı.

İran’da Çarşenbe Suri (yılın son çarşambası) protestolarında onlarca kentte sokaklara çıkan halk, Ali Hamenei'nin resmini yaktı, hükümet karşıtı sloganlar attı. Ateş yakarak büyük çemberler oluşturan halk, “Kadın, yaşam, özgürlük”, “Özgürlük-özgürlük”, “Diktatöre ölüm” sloganları attı. Mahsa Amini'nin ahlak polisi tarafından öldürülmesi ile ülke genelinde başlayan protestolarda öldürülenlerin ve idam edilenlerin ismi okundu. Yakılan ateş etrafında dans eden ve baş örtülerini yakan kadınlar “Özgürlük için” şarkısını söylediler. Tahran Evin cezaevinin önünde toplanan bir kitle ise “Katil Hamenei’ye ölüm” sloganı attı. Birçok ilde İran rejiminin kolluk güçleri protestoculara saldırdı, halk evde yaptığı el bombalarıyla kolluk güçlerine yanıt verdi.

PROTESTOLAR 180 GÜNDÜR DEVAM EDİYOR

Güneş takviminin resmi ülke takvimi olarak kullanıldığı İran’da Noruz yeni yılın başlangıcı olarak kabul ediliyor ve yılın son çarşambası (Çarşanbe Suri), İranlılar için Pers döneminden itibaren “zorbalığın yenik düşmesi” anlamını taşıyor.

İran’da Mahsa Amini’nin ölümünün ardından başlayan İslami rejim karşıtı protestolar Net için 180 gününde devam ediyor. 21 Mart’ta kutlanacak yeni yıl yani Noruz (Newroz, Nevruz) ve çeşitli örgüt ve grupların yaptıkları çağrılar karşılık bulmaya devam ediyor.

Protestolar Saqqez, Zencan, Piranşahr, Sanandec, Baneh, Kamiyaran, Marivan, Arak, Resht, Zahidan, Kirmanşah, Divandere, ve Tahran gibi birçok ilde devam ediyor.

Fotoğraf: 1500tasvir

İlgili haberler
İran’da Newroz yaklaşırken, kadınların ve emekçile...

İran’da Noruz kutlamaları yaklaşırken şeker işçileri greve çıktı. Çeşitli örgütler ve gençlik grupla...

İranlı kadınlar 8 Mart'ta sokakta: 'Kadın, yaşam,...

İran'da sabah saatlerinden itibaren pek çok ilde kadınlar sokağa çıktı.

İran’da liseli kız öğrencilerin zehirlenmesi devam...

İran’da bu sabah Tahran Yarcani kız lisesinde öğrencilerin zehirlenmesinin ardından veliler okulun ö...