İran’da Newroz yaklaşırken, kadınların ve emekçilerin sesi yükseliyor
İran’da Noruz kutlamaları yaklaşırken şeker işçileri greve çıktı. Çeşitli örgütler ve gençlik grupları da “yeni yıl” için eylem çağrıları yapıyor.

İran’da Mahsa Amini’nin ölümünün ardından başlayan İslami rejim karşıtı protestolar 178 gününde devam ediyor. 21 Mart’ta kutlanacak yeni yıl yani Noruz'da (Newroz, Nevruz) çeşitli örgüt ve grupların yaptıkları çağrılar sokakların yeniden kitlesel olarak hareketleneceğini gösteriyor. 

Güneş takviminin resmi ülke takvimi olarak kullanıldığı İran’da Noruz yeni yılın başlangıcı olarak kabul ediliyor ve yılın son çarşambası, İranlılar için Pers döneminden itibaren “zorbalığın yenik düşmesi” anlamı taşıyor. 

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü çağrılarının karşılık bulmasıyla bir haftadır farklı illerde başlayan hareketlilik de halihazırda sürüyor. Özellikle kız öğrencilerin okullarına yapılan kimyasal saldırının devam etmesine yönelik öfke büyüyor. Bir haftadan kısa bir süre içinde 27’den fazla eyalette en az 425 okul kimyasal saldırıya uğramıştı.

YEDİTEPE İŞÇİLERİ 3 GÜNDÜR GREVDE

Farklı iş kolları ve fabrikalardaki işçiler de eylem ve grev çağrılarını yenileyerek, yeni yıla mücadeleyle gireceklerini duyurdular. 

Şuş ilinde bulunan Yedi Tepe (Haft Tapeh) Şeker Fabrikası İşçi Komitesi de ücretlerin yükseltilmesi, mevsimlik işçilerin haklarının tam ödenmesi, işçi evlerinin düzenlenmesi, işçi komitelerinin sözcüsü İsmail Bahşi’nin işe geri alınması talepleriyle üç gündür grevde. Grevlerinin sürdüreceklerini ve iş durdurmaya devam edeceklerini belirten işçiler gece vardiyası dahil fabrika bahçesinde direnişe devam ediyorlar. 

Öte yandan öğretmenler, emekliler ve petrol iş kolu çalışanları da Şuş, Ahvaz, Tahran ve Kirmanşah gibi illerde hak talebinde bulunarak sokağa çıktılar. Demir-çelik iş kolu emeklileri de dün “Geçinemiyoruz” diyerek Tahran’da bir araya geldiler.


Fotoğraf: Sarkhat

İRANLI GENÇLER: ‘GENEL EYLEME HAZIRIZ’

İran’da “yılın son çarşambası”nın gelmesiyle birlikte 13, 14, 15 Mart günleri için çeşitli örgütler, işçi komiteleri ve iş kolları komiteleri tarafından genel grev, genel eylem günleri ilan ettiler ve sokağa çağrılar yenilendi. Özellikle gençlerin evde yaptıkları “el bombası” ve “Molotofların” fotoğraf ve videolarını paylaşmaları ve “Genel eyleme hazırlıklar devam ediyor”, “Mahsa Amini için”, “Hameney’e ölüm” notlarını yayımlamaları dikkat çekiyor.


Fotoğraf: Sarkhat

İlgili haberler
İranlı kadınlar 8 Mart'ta sokakta: 'Kadın, yaşam,...

İran'da sabah saatlerinden itibaren pek çok ilde kadınlar sokağa çıktı.

İran’da liseli kız öğrencilerin zehirlenmesi devam...

İran’da bu sabah Tahran Yarcani kız lisesinde öğrencilerin zehirlenmesinin ardından veliler okulun ö...

İranlı kadınlar: ‘Kalbimiz Hoy, Türkiye ve Suriye’...

İran'ın Zahedan ilinde bugün halk yine sokaktaydı. Kadınlar taşıdıkları dövizler ile Türkiye, Suriye...