İranlı kadın hakları savunucusu Nesrin Sutude açlık grevinde
İranlı kadın hakları savunucusu Avukat Nesrin Sutude, cezaevinde açlık grevine başladığını duyurdu.

İranlı insan hakları avukatı Nesrin Sutude, bir dizi tanınmış hak savunucusunun tutuklanması ve ailesine baskı yapılması gerekçesiyle tutulduğu Tahran’da bulunan Evin Cezaevinde açlık grevine başladığını duyurdu. İdam karşıtlığı ve kadın hakları savunuculuğuyla tanınan Nesrin’in açıklaması sosyal medyada yayınlandı.

Yaklaşık üç yıl cezaevinde tutulduktan sonra 2013’te, dünya çapında yükselen tepki üzerine serbest bırakılan ancak Haziran ayında yeniden tutuklanan Sutude, mesajında şu ifadeleri kullandı:

Yetkililerle yaptığım görüşmelerin hiçbirinin sonuç vermemesi nedeniyle, tutuklamaları ve ailem, akrabalarım ve arkadaşlarımın gördüğü baskıyı protesto etmek için 25 Ağustos itibarıyla açlık grevine başlamaktan başka seçeneğim kalmadı. Sevgili ülkemiz İran’da hukukun üstünlüğünün ve adaletin tesis edilmesi umuduyla…”

NE OLMUŞTU?
Nesrin Sutude, 2010 yılında ‘propaganda yapmak ve devlet güvenliğine zarar vermek için komplo kurmak’ suçlamalarıyla cezaevine konulmuş, 2012’de kızına getirilen seyahat yasağını protesto etmek için 50 gün açlık grevi yapmış ve uluslararası tepkilerin ardından, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin Birleşmiş Milletler ziyareti öncesinde 2013’te serbest bırakılmıştı.
Sutude, yeniden tutuklanana dek geçen sürede, İran’da kadınlara getirilen kıyafet zorunluluğunu protesto etmek için başörtülerini kamusal alanda çıkaran bir dizi kadının avukatlığını üstlenmişti.
13 Haziran’dan bu yana tutuklu bulunan Nesrin Sutude’ye yöneltilen suçlamalar ise şöyle; İran’daki küçük düşürücü zorunlu başörtüsü uygulamasını barışçıl biçimde protesto ettikleri için tutuklanan ve yargılanan kadınları, bir avukat olarak mesleğinin gereğini yerine getirerek savunması.

İlgili haberler
GÜNÜN HAREKETİ: İranlı kadınların güçlenen ‘Beyaz...

Başörtüsü takmak zorunda bırakılan İranlı kadınlar yaşadıkları yerlerde yüksek bir yere çıkarak ve b...

İranlıların yarısı zorunlu başörtüsüne karşı

İran’da hükümetin yaptığı bir araştırmaya göre halkın yarısı başörtüsünün bir zorunluluk olmaktan çı...

GÜNÜN KAMPANYASI: İranlı avukat Nesrin, kadınları...

Nesrin Sutude, bir avukat olarak zorunlu başörtüsünü barışçıl biçimde protesto eden kadınları savund...