İran’da üç günlük ‘Genel eylem, genel grev’: Bu yıl Hamaney’in son yılı
İran'da ilan edilen 3 günlük ‘Genel eylem, genel grev’ çağrısı 60 ilde karşılık buldu

İran’da 1500 kişinin öldürüldüğü 2019 eylemlerinin anısına başlatılan 3 günlük “Genel eylem, genel grev” çağrısı ilk gününde 60 ilde, 32 üniversitede, 62 çarşı ve AVM ile grevleri hâlâ devam eden 10’u aşkın fabrika ve iş kolunda karşılık buldu.

Başkent Tahran’da Mahalleler Konseyi Gençlik Komitesi yaptığı açıklamada, 15-16-17 Kasım tarihlerinde halktan su, elektrik ve gaz faturalarını ödememeleri, bankacılık ve alışveriş işlemlerini yapmamaları, dükkanlarını kapatmaları ve sokaklarda bir araya gelmeleri çağrısı yaptı. Komite ayrıca halktan İran’ın resmi radyo ve televizyonuna reklam veren şirketleri boykot etmelerini istedi.

‘KORKMAYIN HEP BİRLİKTEYİZ’

Tahran, Şiraz, Marvdaşt, Sanandaj, İsfahan, Şahinşehr, Kerman, Bukan, Kamiyaran, Tebriz gibi birçok ilde halk “Diktatöre ölüm” sloganıyla sokağa çıktı. Mazandaran eyaletine bağlı Tonekabon’da halk gece saatlerinde sokağa çıkarak ana yolları ateş yakarak kapattı. Fars eyaletine bağlı Öklid’te halk gece sokağa çıkarak “Bu yıl kan yılıdır, Hameney’in son yılıdır” sloganları attı.

Şiraz ilinde kadınlar başörtülerini havada döndürerek “Kadın, yaşam, özgürlük” sloganları attılar. Fars eyaletine bağlı Belqan köyünde de kadınlar başörtülerini yakarak eylem yaptı.

‘BU KANDA HALK KAZANDI’

Kürt illerinde ise akşam saatlerine başlayan eylemler halkın kitlesel katılımıyla yeni kazanımlara yol açtı. İnsan Hakları Örgütü Hengaw, Kamiyaran’da halkın Güvenlik Güçleri Merkezi (Besic) binasını tamamen ele geçirdiğini açıkladı.

Bukan şehrinde ise halk belediye binasını ateşe verdi. Evrensel’e ulaşan videolarda Bukan ilinde polisin silahlı saldırısını püskürtmeyi başaran halkın, havai fişek gösterisiyle ve danslarla kazanımlarını kutladığı görünüyor. İran rejiminin Mehr haber ajansının haberine göre de, Bukan şehrinde Devrim Muhafızları Komutanı Reza Almasi protestocular tarafından öldürüldü.

Birçok ilde ise polis halka ateş açtı. 16 Kasım’a bağlanan gecede polisin halka ateş açması sonucunda en az 4 kişi hayatını kaybetti.

GREVLER YAYILDI

Grev çağrılarının yenilenmesiyle birçok ilde çarşılar, AVM’lerdeki esnaf kepenk indirdi, eylemlere katıldı. İşçi grevlerine de yenileri eklendi. Özgür İran İşçi Sendikası, İsfahan “Zob Ahan” fabrikası işçilerinin greve gittiklerini açıkladı. Fabrika binasında toplanan işçiler, “Söz yeter, soframız boş” sloganları attı. Zob Ahan, ülkenin ilk ve en büyük çelik fabrikası ve yılda 3 milyon 600 bin ton çelik üretiyor.

Tahran’ın Kapalıçarşı, Çeraq Berq bölgesi ve Tahran Pars bölgesindeki esnafın yanı sıra Tebriz, Kerman, Yezd, Bandar Abbas, Kirmanşah, Pave, Bukan, Saqqez, Meşhed, Marivan, Arak, Raşt, Kamiyaran, Bane, Aşnoye, Mahşahr, Marvdaşt, Shiraz, Sanandaj, Mahabad, Najafabad, Isfahan ve Kerec gibi birçok ilde esnaf kepenk indirdi, eylemlere destek verdiğini açıkladı.

Özellikle illerin kapalı çarşılarında esnaf ve halkın buluşmasıyla eylem yapıldı “Bu kadar yıl cinayet, şeriat yönetimine lanet” sloganları atıldı.

Gelen videolarda farklı grupların AVM’leri gezdiği ve mağazası açık olanları alkışlarla ve “kadın, yaşam, özgürlük” sloganlarıyla kapatmaya çağırdığı görülüyor.

Sanandaj şehrinde, “Tamirciler Sanayi Siteleri”nin de tamamen kapalı olduğu ve 3 günlük greve ve iş durdurmaya destek verildiği yerel kaynaklar tarafından bildirildi.

ÖĞRENCİLER ‘HER GÜN BURADAYIZ’ DİYOR

Ülke genelinde öğrencilerin ders boykotları devam ederken birçok üniversitede yine eylem yapıldı. Hace Nasir Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Fakültesi ve Tahran Azad Üniversitesi Araştırma Bilimleri Bölümü öğrencileri, “Yoldaşlarımızın kanları üzerine yemin ederiz sonuna kadar dimdik duracağız” diyerek kampüste toplandılar.

Beheşti Üniversitesi Bilgisayar Fakültesi ve Psikoloji ve Eğitim Bilimleri Fakültesi öğrencileri de oturma eylemi yaptılar. Öğrenciler, Psikolojik Danışmanlık Bölümünde okuyan Fatemeh Ansari’nin tutuklanmasına karşı boykotu devam ettirdiklerini açıkladılar.

Ayrica Şerif Üniversitesi, Tebriz Üniversitesi, Tebriz Sanat Üniversitesi, Amir Kabir Üniversitesi, Alameh Üniversitesi gibi birçok okulda öğrenciler bir araya geldi, “Sanmayın ki sadece bugün/randevumuz her gün”, “Hakkımızı alana kadar derse girmeyeceğiz” sloganlarıyla tutuklu olan arkadaşlarının serbest bırakılmasını istediler.

Kerman ilinde ise liseli kız çocuklarının dersleri boykot ettiği videolar yayımlandı.

İran’da eylemler, grevler ve boykotlar 62 gününe doğru ilerlerken 350’ye yakın kişinin polis tarafından öldürüldüğü ve 15 bine yakın kişinin tutuklandığı tahmin ediliyor.

Fotoğraf: Sarkhat

İlgili haberler
İzmir’de yaşayan İranlılar idam cezalarını ve reji...

İzmir’de yaşayan İranlılar, ülkelerindeki rejim karşıtı protestolarla dayanışmak için Konak metro du...

İran | Hareketin en kilit parçası devreye girmedi:...

"Genel grev konusuna yönelik tartışmalar olayın ekonomik etkilerinin altını çizdiği için asıl sınıfs...

İran’da genç kadınlar özgürlüğün dersini veriyor:...

29 yaşındaki İranlı H., Mahsa Amini’nin ahlak polisi tarafından öldürülmesinin ardından İran’da yaşa...