KESK 25 Kasım programını açıkladı
KESK 25 Kasım’da ‘Saçımızın teline, haklarımıza, özgürlüğümüze sahip çıkıyor, direnişi büyütüyoruz!’ şiarıyla, 18-25 Kasım arasında işyerlerinde, alanlarda ve sosyal medyada etkinlikler düzenleyecek.

KESK, “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü” programını açıkladı. KESK Genel Merkezinde yapılan açıklamada konuşan KESK Kadın Sekreteri Döne Gevher, öncelikle Taksim’deki bombalı saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı diledi. 25 Kasım programını 2018’de AKP Urfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınları tarafından eşi ve iki oğlu katledilen Emine Şenyaşar ile dayanışmak için Şanlıurfa Adliyesindeki nöbet ile başlatacaklarını belirten Gevher, aynı hafta yerellerde devam eden adalet arayışında bulunan kadınlarla buluşmalar gerçekleştireceklerini söyledi. Gevher, “Yıllardır kayıplarını arayan cumartesi insanları, cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleri ve hasta tutsakların serbest bırakılması için adalet nöbetinde bulunan tutsak yakınlarıyla 25 Kasım vesilesiyle yerellerde buluşmalar gerçekleştirileceğiz” dedi.

İktidarın emek mücadelesi yürütenlere dönük saldırılarının sürdüğüne dikkat çeken Gevher, “Eylem ve etkinliklerimiz engelleniyor. Gözaltı ve tutuklamalarla örgütlenme hakkımız ve eşitlik ve özgürlük mücadelemize saldırılar devam ediyor. SES bir önceki dönem MYK üyemiz Gönül Erden ve bu dönemki MYK üyemiz Selma Atabey başta olmak üzere tutsak edilen üyelerimiz ve Irak’ta kimyasal kullanımına ilişkin bağımsız heyetlerce incelemede bulunulması yönünde bilimsel görüşünü paylaştığı için tutuklanan (TTB Başkanı) Şebnem Hoca ile dayanışma için illerden kartlar göndereceğiz” dedi.

Son on ay içerisinde 376 kadının katledildiğini belirten Gevher, “AKP iktidarı erkek devlet şiddetine dönük önlem almadığı gibi tekçi, gerici, cinsiyetçi temelde oluşturmayı tasarladığı yeni toplumsal düzenin inşası için kadın kazanımlarını hedefe alan politikalara hız verdi. İstanbul Sözleşmesi’nden geri çekilme, 6284 Sayılı Yasa’nın hedefe konulması ile eril yargının cezasızlık politikaları kadına yönelik şiddetin artması sonucunu açığa çıkardı. Erkek adaletin cezasızlığı karşısında kadınlar adalet arayışını büyüttü” diye konuştu.

İŞYERİ VE YERELLERDE BİR HAFTA BOYUNCA ÇEŞİTLİ BULUŞMALAR YAPILACAK

KESK tarafından “Saçımızın teline, haklarımıza, özgürlüğümüze sahip çıkıyor, direnişi büyütüyoruz!” şiarıyla, 18 Kasım-25 Kasım 2022 tarihleri arasında işyeri etkinlikleri, alan etkinlikleri ve sosyal medya etkinlikleri şeklinde sıralanan program şöyle:

■ Yemekhanelerde ve işyeri önlerinde bildirilerin okunması, kadın emekçilerle toplantılar yapılması,

■ Çalışma yaşamında karşılaşılan şiddet, mobbing ve tacize karşı ilk uluslararası sözleşme olan ILO 190’a Türkiye’nin imzacı olması için çalışmalar yürütülmesi,

■ 25 Kasım günü KESK olarak hazırlayıp paylaşacağımız “ILO 190 İmzalansın” talebimizi içeren kokartların takılması,

■ Hafta boyunca işyerlerinde, şubelerde forum, panel, film, tiyatro izleme gibi etkinliklerin örgütlenmesi,

■ 18 Kasım’da iki yıla yakın zamandır erkek adalete karşı adalet nöbeti eylemi gerçekleştiren Emine Şenyaşar’ın ziyaret edilmesi. Aynı gün yerellerde de, adalet arayışında bulunan kadınlarla dayanışma ve buluşma etkinlikleri gerçekleştirilmesi.

■ Toplumsal cinsiyete duyarlı bütçe talebiyle yerellerde basın açıklamaları yapılması,

■ Hafta boyunca kadına yönelik artan sistematik şiddete dikkat çekmek amaçlı kadın platformlarıyla birlikte Mor Konvoy, Mor zincir, Bisiklet Turu gibi kent merkezlerinde etkinlikler yapılması,

■ Kent meydanlarında stantlar kurularak bildiri dağıtılması,

■ 25 Kasım günü miting, kitlesel açıklamalar, yürüyüşler şeklinde kadın platformları ile alan etkinlikleri yapılması,

■ Tutuklu kadınlara dayanışma amaçlı kart gönderilmesi,

■ KHK’li kadın emekçilerle dayanışma amaçlı buluşma etkinlikleri gerçekleştirilmesi.

Fotoğraf: Ekmek ve Gül

İlgili haberler
Ankara Kadın Platformundan 25 Kasım açıklaması: Er...

Ankara Kadın Platformu 25 Kasım Cuma günü saat 18.30’da Sakarya Meydanı’nda olacaklarını belirterek...

Denizli Ekmek ve Gül film etkinliğinde buluştu: Şi...

25 Kasım öncesi etkinlikte bir araya gelen Denizli Ekmek ve Gül Kadın Grubu, kadına yönelik şiddete...

Kayserili kadınlar buluştu: 'Karanlıktan mücadele...

Kayseri Ekmek ve Gül Kadın Grubu 25 Kasım öncesinde toplandı, şiddetin görünümlerini tartıştı.