İran’da Mahsa Amini isyanının 40.günü: ‘Kadın,yaşam,özgürlük’
İran'da kadınların öncülüğünde başlayan halk mücadelesi sokaklarda, okullarda, fabrikalarda ve farklı işyerlerinde devam ediyor...

İran’da Mahsa (Jina) Amini’nin ahlak polisi tarafından öldürülmesinin ardından kadınların öncülüğünde başlayan mücadelenin 40.günü hareketli bir şekilde sürüyor.

İran rejimi Saqqez ilinde Mahsa’nın mezarına giden yolları kapattı ancak halk farklı yollar bularak Mahsa’nın mezarına ulaştı.

Mahsa’nın mezarı başında “Diktatöre ölüm”, “Jin, jiyan, azadi”, “Hamenei’ye ölüm” sloganları atıldı.

Mahsa Amini’nin annesi sosyal medyada yayınladığı mektupta “Geçen kaç günün ardından eğer konuşmaya, ayakta kalmaya dermanımız varsa hepsi halkımız ve dünya halklarının sayesinde. Acımızı İran’da ve dünyadaki kadınların ve kız çocuklarının mücadelesine dönüştürenlerin sayesinde… Bahar yakındır” ifadelerini kullandı.

GREVLER VE İŞ DURDURMALAR BÜYÜYOR

İran’da 40 gündür süren mücadele işçi, emekçiler, öğrenciler, öğretmenler ve esnaf etrafından örgütlenerek kitleselleşiyor. Bugün Tahran’da doktor ve hemşirelerden oluşan sağlık emekçilerinin grevi ve eylemi İran’daki mücadeleye yeni boyut kazandırdı.

Bugün sabah saatlerinde Mir Abad mahallesinde eylem yapan sağlık emekçileri “Diktatöre ölüm” sloganları attı.

İşçilerin farklı iş kollarında iş durdurduğu grev dalgası ise büyüyor.İran’ın güney bölgesinde petrol ve petrokimya fabrikalarının işçilerinin yanı sıra, Yedi Tepe Şeker Fabrikası, ALKO Alüminyum Fabrikası, Ahvaz Çelik fabrikası, Aydin Gıda Fabrikası gibi farklı fabrikalar grevlerini sürdürürken Tahran petrokimya, Tebriz Traktör Fabrikası, Kerman Butya Çelik Fabrikası işçileri de iş durdurdular.

Kürdistan eyaleti başta olmak üzere diğer illere yayılan öğretmenlerin grevleri de giderek büyüyor. Sanandaj ili başta olmak üzere birçok ilde öğretmenler grev çağrılarını yeniledi.

Liselilerin eylemleri ise devam ediyor. Bu sabah kendilerine "Tahran'ın devrimci öğrencileri" diyen liseli kız ve erkek öğrenciler Tahran’da “Gayretli öğretmen, greve greve” sloganlarıyla yürüdüler.

260 KİŞİ POLİS TARAFINDAN ÖLDÜRÜDLÜ 

Üniversitelerde de eylemler artarak devam ediyor. Dün gece itibariyle farklı öğrenci yurtlarında eylem yapan öğrenciler bu sabah kampüslerde eylemlerini sürdürüyor. Tahran, Tebriz, İsfahan, Meşhed, Yazd, Erak, Kerman gibi farklı illerdeki farklı üniversitelerde öğrenciler “Tutuklu öğrenciler serbest bırakılsın”, “Kadın, yaşam, özgürlük”, “Diktatöre ölüm” sloganlarıyla eylem yaptılar.

İran’da 40 gündür süren protestolarda 197 ilde eylem yapılırken 260 kişinin polis tarafından protestolarda veya işkencelerde öldürüldüğü yerel kaynaklar tarafından açıklandı. Ancak bu rakamın 350 üstü olduğu biliniyor. Tutukluların sayısı ise 20bini aşıyor.

Fotoğraf: Sarkhat

İlgili haberler
İranlı Laleh: ‘40 günde 35 çocuk polis tarafından...

İran’da 40 gündür süren mücadelenin önemli bir kısmını liseli çocuklar ve gençler sırtlıyor. İranlı...

İzmir’de yaşayan İranlılar saçlarını keserek mektu...

İzmir’de yaşayan İranlılar, İran’da Mahsa Amini’nin öldürülmesiyle başlayan rejim karşıtı protestola...

İran direnişi içerde de dışarda da büyüyor

İran'da Mahsa Emini'nin ölümüyle başlayan direniş 36. gününde devam ederken uluslararası destek sürü...