İran direnişi içerde de dışarda da büyüyor
İran'da Mahsa Emini'nin ölümüyle başlayan direniş 36. gününde devam ederken uluslararası destek sürüyor. Berlin, Melborn, Auckland’de yüzlerce kişi eylem yaparken İstanbul'da eylemi polis yasakladı.

İran'da Mahsa Emini'nin ölümünden sonra başlayan protestolar 36. gününde ülkenin birçok kentinde devam ediyor. Tebriz’de 3 bin 500’den fazla kadın ve erkek işçinin çalıştığı Aydin gıda fabrikasının işçileri greve gitti. İşçiler fabrikanın bahçesinde eylem yaptı. “Save” kamyon sürücüleri taşmayı durdurduklarını açıklarken, Marivan, Bukan, Saqqez ve Sanandaj gibi birçok ilde esnaf kepenk kapattı. Petrol, petrokimya, gaz, çelik, lastik fabrikalarında ise grevler sürüyor.

“ÜNİVERSİTELERİ SİZE BIRAKMAYACAĞIZ”

Grevlerin ve iş durdurmaların yanı sıra öğrencilerin kitlesel ders boykotları ve eylemleri de devam ediyor. Yazd, Tahran, Tebriz, Hemedan, Şiraz, Beheşti, Tebatebai, Şerif, Ahvaz gibi birçok üniversitede “Kadın, yaşam, özgürlük”, “Diktatöre ölüm” sloganları yükseldi. Tahran Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi öğrencileri ise mücadele çağrılarını yenileyerek polis şiddetini protesto etti. Öğrenciler polise şöyle seslendiler: “Eğitime ihtiyacımız yok. Düşünceleri kontrol etmemize gerek yok. Uzun zamandır baskın baskılarınız sınırları aştı geçti ve şimdi üniversitenin içinde küstahça güvenliğimizi hiçe sayıyorsunuz. Sizden korktuğumuzu sanmayın. Saçımızı yerde sürükleyip, başımızı yere sürtenseniz de bizden korkan sizsiniz. Son çabalarınız bunlar. Üniversitemizi ne bugün ne de gelecekte size bırakacağız”.Tebriz Sanat Üniversitesi öğrencileri ise okulun havuzunu sembolik olarak kırmızı boyayla doldurdu.

Fotoğraf: Sarkhat

 ALMANYA’DA YÜZLERCE KİŞİ BİR ARAYA GELDİ

İran’daki direnişe destek vermek için Berlin, Melborn, Auckland’de yüzlerce kişi bir araya geldi. Çağrıların bir kısmı bağımsız demokrat İranlılar tarafından yapılırken bir kısmı ise Halkın Mücahitleri Örgütünün çağrısıyla gerçekleşti. Evrensele gelen fotoğraf ve videolarda Avrupa’nın diğer ülkelerinden İranlıların Berlin’deki bağımsız kitlesel buluşmalara gittikleri görüldü.

İSTANBUL VALİLİĞİ EYLEMİ SON ANDA İPTAL ETTİ
Kadıköy’de İranlı kardeşleriyle dayanışmak için bir araya gelecek olan İranlıların buluşması son anda İstanbul Valiliği tarafından iptal edildi. Diğer illerden eylem için İstanbul’a gelen İranlıları polis dağıttı.Alanda bulunan İranlı bir kadın “Uzun yoldan bu eylem izinli diye geldik. Son saatte iptal ettiler. Bizim sesimizi sadece İran rejimi susturmaya çalışmıyor. Bu İran halkına ihanet etmek demektir. Biz sadece sesimizi duyurmak için gelmiştik” diyerek tepki gösterdi. Kadıköy’de toplanmalarına izin verilmeyen İranlılar, Eminönü’nden “Diktatöre ölüm” sloganlarıyla Çağaloğlu’ndaki İran Konsolosluğu önüne yürüdüler.


Fotoğraf: Ekmek ve Gül