Seçim 2023
İran’da bir kadın vahşice katledildi, haber yapan ajansa erişim engeli getirildi
İran’da 12 yaşındaki kuzeniyle zorla evlendirilen 17 yaşındaki Mona Hayderi eşi ve eşinin ağabeyi tarafından vahşice katledildi. Olayı haberleştiren Rokna Haber Ajansı ise erişime kapatıldı.

İran’da, 12 yaşındaki akrabasıyla zorla evlendirilen ve şiddete maruz kalan 17 yaşındaki Mona Hayderi evlendiği çocuk ve onun ağabeyi tarafından katledildi.

Olayı haberleştiren Rokna Haber Ajansı ise erişime kapatıldı. Ajansın erişime kapatılması sonrasında sokaklara çıkan halk, hükümete “Bu haber insanları infiale sürüklüyorsa, insanları meydanlarda idam edip halkı da bu idamları izlemeye neden davet ediyorsunuz?” diye sordu.

12 YAŞINDAKİ KUZENİYLE ZORLA EVLENDİRİLMİŞ, TÜRKİYE’YE SIĞINMIŞ

İran’ın Huzistan eyaleti Ahvaz kentinde, 17 yaşındaki Mona Hayderi eşi tarafından geçtiğimiz cumartesi günü katledilmişti. Polisler, vücut bütünlüğü bozulan genç kadının bedenin bir bölümünü katilin evinde diğer bölümünü sokağa atılmış halde buldu. 12 yaşında kuzeniyle zorla evlendirilen 17 yaşındaki genç kadının 3 yaşında bir çocuğu olduğu belirtildi.

Katledilen genç kadının dayatılan şiddetten kurtulmak için Türkiye’ye kaçtığı ancak eşi tarafından bulunup tekrar İran’a götürüldüğü öğrenildi. İran’a götürüldükten sonra eşi ve eşinin erkek kardeşi tarafından katledilen genç kadının öldürülmesiyle ilgili başlatılan soruşturma devam ediyor.

İran Anayasası’na göre, katledilen kadının babası cinayete rıza gösterirse, fail ceza almıyor.

HABERİ YAPAN AJANS KAPATILDI

İktidar yanlısı ISNA Haber Ajansının verdiği bilgiye göre ise Basın Denetleme Kurulu 06 Şubat 2022 tarihli olağanüstü toplantısında Hayderi'nin eşi tarafından katledildiğini ortaya çıkartan Rokna Haber Ajansının erişime kapatılmasına oy çokluğuyla karar verdi. Ayrıca ajans hakkında soruşturma da başlatıldı. Basın Denetleme Kurulu aldığı kararı, “Yalan haberlerin yayılması ve kamuoyunun vicdanına aykırı görüntülerin yayınlanması nedeniyle kamuoyunda infiale neden olma” olarak gerekçelendirdi.

 Haber: MA

Fotoğraf: Farzad Seifikaran

İlgili haberler
Denizli’de İstanbul Sözleşmesi eylemine katılan İr...

Denizli’de İstanbul Sözleşmesi eylemine katıldığı için Denizli Valiliği tarafından haklarında sınır...

İran: ‘Namus’ gerekçesiyle cinayetler ve kadın int...

İran’da 14 yaşındaki kız çocuğunun babası tarafından ‘namus’ gerekçesiyle öldürülmesi ve son 4 ayda...

İranlı kadınlar bir adım bile geri atmıyor

Temeli 2017 yılındaki ekonomik boyutlu ayaklanmalara dayanan, bugün ülkenin dört bir yanında örgütlü...