İngiltere’de tecavüz artıyor, ceza verilenlerin sayısı azalıyor
2018-19 yılında İngiltere ve Galler'de tecavüz ve/veya cinsel taciz suçlamalarından dolayı yalnızca bin 925 mahkumiyet oldu.

İngiltere’de geçen ay, Kraliyet Savcılığı Servisi CPS, Kadın ve Kız Çocuklarına Karşı Şiddet yıllık raporunu yayımladı. Rapor 2018-19 yılında İngiltere ve Galler'de tecavüz ve/veya cinsel taciz suçlamalarından dolayı yalnızca bin 925 mahkumiyet olduğunu söylüyor, bu rakam bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 27 düşük. Ama polis raporlarındaki tecavüz kayıtlarına baktığımızda, bildirimlerin son dört yılda 35 bin 847'den 57 bin 882'ye yükselmiş olduğunu görüyoruz. Yani tecavüz suçunun bildirimleri artarken, suç işleyenlerin mahkumiyetinde düşüş yaşanıyor.

İngiltere’de kadın hakları çalışmaları ile bilinen Kadına Yönelik Şiddete Son Verin Koalisyonu ise bu durumu, taciz ve tecavüzün suç kapsamından fiili olarak çıkarıldığını göstergesi olarak değerlendiriyor. Koalisyon Eş Direktörü Sarah Green özellikle Kraliyet Savcılığının tecavüz davalarında karar verme yaklaşımını kadınların aleyhine ‘sessizce’ değiştirdiğinin altını çizip, buna dair ellerinde güçlü kanıtlarının olduğunu ve buna itiraz edeceklerini söyledi.

Kadına Yönelik Şiddete Son Verin Koalisyonu uygulamadaki bu değişimin mahkemeye aktarılan davalarda düşüşe neden olacağını, bunun da kadınlara ve kız çocuklarına karşı ayrımcılığı arttıracağını ifade etti: ‘Her gün tecavüzden, tacizden kurtulanlar, tecavüz sorununu etkin bir şekilde çözmüş gibi görünen bu adalet sistemi tarafından bir kez daha aldatılıyor.’

İlgili haberler
Almanya’da kadınlar yasal ve güvenli kürtaj için y...

Almanya’da binlerce kadın kürtajın suç olmaktan çıkarılması, sınırlamaların kaldırılması için eylem...

Fas: Gazeteci kürtajdan hapis cezası aldı, insan h...

Fas’ta bir gazeteci evlilik dışı ilişkide bulunma ve kürtaj yaptırma suçundan bir yıl hapis cezasına...

Güney Afrika çiftliklerinde kadın işçiler şiddet s...

Ömrünün büyük bir kısmından kocasından şiddet gören Gertruida Baartman bu çiftliklerde sezonluk çalı...


Sıradaki haber
Leyla